Regeneracja części samochodowych

Recykling w kontekście części samochodowych – ekologia przede wszystkim!

Troska o ekologię sprawiła, że recykling w kontekście części samochodowych stał się dziś bardzo popularny. I nie ma w tym nic dziwnego. Z racji tego, że pojazdy mechaniczne produkuje się masowo, ponowne wykorzystanie należących do nich, zużytych elementów składowych jest szalenie istotne. Jak należy rozumieć recykling w branży motoryzacyjnej? Co dokładnie oznacza ten termin?

Recykling w kontekście części samochodowych a przepisy prawa

Ponowne wykorzystanie i puszczanie w obieg zużytych części samochodowych określa się mianem recyklingu. Chodzi w nim o pozyskanie jak największej ilości zdatnych do użytku elementów. Niektóre służą do produkcji zupełnie nowych części samochodowych. Inne się udoskonala i sprzedaje dalej w lekko unowocześnionej formie. Co ciekawe, większość samochodów posiada w zanadrzu całkiem pokaźną ilość komponentów do wykorzystania. Chodzi między innymi o szyby, elementy plastikowe czy opony.

Polskie prawo podkreśla, że recyklingiem części samochodowych mogą zajmować się wyłącznie wyspecjalizowane firmy, które posiadają odpowiednie zezwolenia. Zlecenie musi być poświadczone dokumentem o demontażu pojazdu. W obliczu recyklingu części samochodowych wymagana jest też formalność unieważnienia tablic rejestracyjnych.

Regeneracja części samochodowych kontra recykling

Recykling w kontekście części samochodowych można tak naprawdę rozumieć dwojako. Zgodnie z powszechnie znaną definicją jest to wykorzystanie już raz użytych materiałów. Nikt jednak nie powiedział, że trzeba z nich tworzyć zupełnie nowe produkty albo sprzedawać je kolejnym właścicielom. Lauber, a więc Fabryka Części Samochodowych działa nieco inaczej. –W firmie zajmujemy się główne regeneracją podzespołów samochodowych. Sięgamy po różne techniki i metody obróbki. Naprawiamy zarówno alternatory, jak i rozruszniki, czy zaciski hamulcowe. Jesteśmy w stanie naprawić praktycznie każdy element, z którym się do nas zgłosisz. Co otrzymasz w zamian? Przede wszystkim nadający się do ponownego użytku produkt, który dodatkowo opatrzony zostanie aż 25-miesięcznym okresem gwarancji. Recykling to wykorzystanie już raz użytych materiałów. Nie trzeba jednak tworzyć z nich zupełnie nowych akcesoriów. Wystarczy odpowiednio zregenerować i dać drugie życie tym starym” – mówi przedstawiciel firmy.

Regeneracja części samochodowych jest pewnego rodzaju odmianą współczesnego recyklingu. Mimo że z danego, niezmienionego w swej funkcji elementu – korzysta cały czas ten sam pojazd, dochodzi przecież do oczywistej oszczędności zasobów. Z ekologicznego punktu widzenia taka działalność ma tyle samo zalet, co klasyczny recykling.