Regeneracja wałów napędowych – dlaczego jest tak istotna?

Wał napędowy to bardzo istotny element podwozia samochodów wyposażonych w napęd na tylną oś oraz tych, które mają napęd na cztery koła

Wał napędowy to bardzo istotny element podwozia samochodów wyposażonych w napęd na tylną oś oraz tych, które mają napęd na cztery koła. W zależności od stopnia eksploatacji pojazdu, jego typu i przeznaczenia, wał napędowy może niszczeć i ulegać usterkom. Nie należy zaniedbywać tego komponentu samochodu – warto go regenerować, tak aby nie dopuścić do całkowitej degradacji i konieczności wymiany na nową część.

Kiedy regenerować wał napędowy?

Funkcją wału napędowego jest przenoszenie napędu na oś tylną samochodu. Ze względu na ciągłą rotację część ta może ulegać wielu awariom. Początkujący kierowca może nie wyczuć momentu, gdy wał napędowy zaczyna być zbytnio wyeksploatowany; zresztą nawet ci doświadczeni znawcy samochodów, przesiadając się do innego auta mogą nie wychwycić nieprawidłowości w funkcjonowaniu walu napędowego, szczególnie, że kabiny kierowców w pojazdach są budowane w taki sposób, że są coraz lepiej zamortyzowane i wygłuszone.

Wał napędowy jest złożony z podpór i przegubów, tak zwanych krzyżaków oraz łożysk, które są najbardziej podatne na niszczenie spowodowane tarciem. Wały są elementem konstrukcyjnym każdego pojazdu i każdej marki, zarówno samochodów użytkowych, jak i dostawczych i ciężarowych. Bez względu na rodzaj pojazdu i jego przeznaczenie wały napędowe mają identyczne zadanie i powinny być regularnie serwisowane, aby nie dopuścić do ich trwałych uszkodzeń. Ta zasada obowiązuje szczególnie w samochodach intensywniej eksploatowanych, to znaczy właśnie dostawczych lub ciężarowych. Nie zaleca się ignorowania nawet najdrobniejszych usterek wałów napędowych, ponieważ ich wymiana na nowe jest dużo bardziej kosztowna niż ich regeneracja.

Jak rozpoznać usterkę wału napędowego?

Najczęściej pierwsze delikatne luzy na częściach wału są nie do wykrycia przez kierowcę. Jednak gdy uszkodzeniom zaczynają ulegać inne podzespoły, np. elementy elektroniki lub połączenia układu hamulcowego wciąż się odkręcają, może to być sygnał, że z wałem napędowym jest coś nie tak.

Dla niezorientowanego w mechanice samochodowej posiadacza auta pojęcie wału napędowego jest dość enigmatyczne, aż do momentu, gdy nadchodzi potrzeba przyjrzenia się mu bliżej. Niestety, okresowe przeglądy techniczne pojazdów zwykle nie zakładają kontroli wałów napędowych, mimo że jest to część dość istotna dla sprawnego funkcjonowania pojazdu. Dlatego warto zwrócić na nią uwagę przy okazji wizyty u mechanika, a w razie takiej konieczności dokonać regeneracji wałów lub zakupić potrzebne części zamienne. Takie usługi oferuje np., firma Humol (www.humol-waly.pl). Fachowcy z firmy Humol mają przewagę nad mechanikami samochodowymi w kwestii wałów napędowych z racji długoletniego doświadczenia i wiedzy na temat tego konkretnego elementu. Posiadają również zaplecze techniczne wyspecjalizowane w regeneracji i produkcji wałów napędowych, o wiele bardziej zaawansowane niż w przypadku zwykłego mechanika samochodowego.