Co robić w przypadku awarii samochodu na drodze?

Awaria samochodu na drodze może być kłopotliwa, szczególnie jeśli zdarzyła nam się pierwszy raz. Niestety każdy kierowca musi być na nią przygotowany. Istnieje wiele usterek, których nie można zdiagnozować wcześniej. Ponadto nie każdy z nas posiada wiedzę związaną z mechaniką. Nawet, jeśli auto dawało nam wcześniej sygnały o nieprawidłowościach, to ich rozpoznanie nie zawsze jest proste. W przypadku, gdy pojazd odmówi posłuszeństwa musimy zachować zimną krew. Bardzo ważne jest opanowanie, nawet jeśli awaria przytrafiła nam się w samym centrum zatłoczonego miasta.

Sprawdź stan pojazdu
W pierwszej kolejności warto sprawdzić, co jest przyczyną awarii. Nawet osoby bez doświadczenia zauważą np. przebite koło. Być może możemy samodzielnie wyeliminować problem. Jeśli posiadamy takie umiejętności, to dobrze jest wozić ze sobą komplet narzędzi. Mogłoby się wydawać, że z wymianą koła poradzi sobie każdy. Marcin z Wrocławskiej pomocy drogowej https://pomoc-drogowa-wroclaw-24h.pl/ twierdzi, że wiele osób zapomina o systematycznym sprawdzaniu koła zapasowego. Dopiero podczas wymiany okazuje się, że nie ma w nim powietrza, a z samochodu wyjęliśmy niezbędne akcesoria. Wielu kierowców wyjmuje koło zapasowa, gdy potrzebuje większej przestrzeni bagażnika i zapomina włożyć je ponownie. W takiej sytuacji może pomóc nam znajomy lub pomoc drogowa.

Na uwagę zasługuje fakt, że powód awarii może być prozaiczny. Dobrze jest sprawdzić poziom paliwa. Warto mieć świadomość, że wskaźnik paliwa znajdujący się w kabinie nie zawsze wskazuje właściwą wartość. Jeśli doszło do jego uszkodzenia, to nie będziemy mogli zweryfikować rzeczywistego stanu benzyny. Osoby posiadające samochód z instalacją LPG powinny sprawdzić, czy wina nie tkwi w niej. Być może w takiej sytuacji dojedziemy do celu na benzynie. Spróbujmy więc odłączyć gaz.

Odholuj pojazd
Odholowanie pojazdu jest niezbędne, gdy samochód nie nadaje się do dalszej jazdy. Możemy poprosić o pomoc znajomego. Dotyczy to jednak niedużych odległości. Pamiętajmy, że holowanie na długich trasach jest niewskazane. Ponadto musimy prawidłowo oznaczyć auta. Priorytetem jest to, aby nie stwarzać zagrożenia na drodze. Niektórych samochodów nie można holować – dotyczy to m.in. pojazdów z uszkodzonymi hamulcami, układem kierowniczym, automatyczną skrzynią biegów. Próba holowania może zakończyć się jeszcze większą usterką, a więc jest to kompletnie nieopłacalne.

Jeśli holowanie jest niemożliwe, to warto skorzystać z usług pomocy drogowej. W takim przypadku auto zostanie przewiezione na lawecie. Jest to również dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nie mamy do kogo zwrócić się po pomoc. Warto również wspomnieć, że profesjonaliści ocenią stan samochodu po przyjeździe na miejsce. Wiele usterek można wyeliminować od ręki. Być może fachowcy przywrócą sprawność naszego auta, a my swobodnie dojedziemy do domu lub warsztatu samochodowego. Rozsądnie wybierzmy jednak firmę oferującą pomoc drogową – ważne jest to, aby znaleźć specjalistów, a nie zwykłych naciągaczy.