bramy hangarowe

Rodzaje bram przemysłowych

Bramy przemysłowe mają bardzo ważne zadanie. Zabezpieczają wjazd do zakładów i magazynów, chronią przed kradzieżą i wtargnięciem niepowołanych osób, a odpowiednio dobrane są w stanie obniżyć koszty prowadzenia biznesu. Jakie są rodzaje bram przemysłowych i czym się kierować przy ich doborze? Z czego są wykonane i co odróżnia je od zwykłych bram garażowych?

Bramy przemysłowe – funkcje i zalety

Od bram przemysłowych wymaga się znacznie więcej niż od tych, które montujemy w przydomowych garażach. Brama taka jest znacznie bardziej intensywnie użytkowana. W zakładach przemysłowych stale coś się dzieje: przyjeżdża dostawa surowców, wyjeżdża ładunek z gotowym produktem, pojawiają się nowe maszyny albo obecne trzeba oddać do serwisu… Brama przemysłowa musi być więc trwała, a także odporna na częste otwieranie i zamykanie. Za to pierwsze odpowiadają materiał i jakość wykonania, za drugie – właściwy dobór siłownika poruszającego bramą.

„Warunki pracy w przemyśle bywają trudne. Dotyczy to także bramy. Musi ona spełniać wyśrubowane normy przeciwpożarowe, niejednokrotnie wykazywać odporność na podwyższone lub niskie temperatury czy substancje chemiczne. Dlatego bramy przemysłowe to wyroby najwyższej jakości” – mówi specjalista z firmy Okna Jachmiczak.

Dobrze dobrana brama przemysłowa pozwala oszczędzić pieniądze przeznaczane na ogrzewanie wnętrza obiektu dzięki doskonałym właściwościom termoizolacyjnym. Jeśli dodatkowo jest wykonana z materiałów pochłaniających dźwięki, podniesie komfort pracy w otoczeniu zakładu przemysłowego i sprawi, że osoby mieszkające w pobliżu nie będą narażone na ciągły hałas.

Bramy przemysłowe – rodzaje

Bramy przemysłowe dzielą się na rodzaje z uwagi na konstrukcję i sposób poruszania się oraz montażu – analogicznie do bram instalowanych w przydomowych garażach.

Najprostsze i najtańsze są bramy rozwierane. Mają one dwa skrzydła, które uchylają się na boki. Taka brama wymaga sporo miejsca przed wjazdem, a ponieważ w biznesie każdy metr kwadratowy może być spożytkowany z zyskiem, jest to wybór, od którego przedsiębiorstwa odchodzą na rzecz rozwiązań bardziej oszczędnych.

Oszczędność miejsca zapewniają bramy rolowane nazywane też roletowymi. Zwijają się one podobnie jak rolety okienne i kryją w kasecie montowanej natynkowo lub podtynkowo. Taka brama nie wymaga miejsca ani przed, ani za wjazdem do obiektu.

Bramy segmentowe składają się z poziomych paneli, które poruszają się po prowadnicy. Brama taka wymaga miejsca wewnątrz obiektu nad wjazdem, zapewnia jednak doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną.

Specyficznym typem bramy przeznaczonym ściśle dla przemysłu są bramy hangarowe. Są one bardzo wysokie, więc nie ma potrzeby, aby otwierały się w całości. Połać bramy jest podzielona poziomo na dwie części, a otwieranie bramy odbywa się przez jej ruch na prowadnicy. Wówczas w miejscu łączenia brama zaczyna się składać. Nie wymaga miejsca ani przed, ani za wjazdem.