Dystrybutory paliw

Rodzaje dystrybutorów paliw

Dystrybutor paliwa, a dokładniej odmierzacz paliw ciekłych to specjalna instalacja, służąca do napełniania paliwem baków samochodów i innych pojazdów oraz maszyn napędzanych silnikami spalinowymi. Dystrybutory, które znamy z komercyjnych stacji benzynowych, zawsze posiadają moduł przeliczający ilość przelanego paliwa na jego cenę, czyli należność wyrażoną w kwocie miejscowej waluty.

Wysokie ceny paliw na stacjach benzynowych skłaniają niektóre przedsiębiorstwa do budowy własnych baz paliw. Tego typu rozwiązania spotykamy najczęściej w firmach transportowych, ale także w przedsiębiorstwach rolnych i budowlanych, które na co dzień również zużywają duże ilości paliw ciekłych. Decydując się na budowę wewnątrzzakładowej stacji benzynowej, trzeba pamiętać o konieczności zakupu odpowiedniego wyposażenia, przede wszystkim szczelnych zbiorników do magazynowania paliw oraz dystrybutorów.

Podział dystrybutorów ze względu na budowę

Najczęściej używanym kryterium rozróżnienia dystrybutorów jest ich budowa oraz sposób montażu. Dystrybutory paliw możemy więc podzielić na stojące i wiszące.

Stojące dystrybutory paliw płynnych są zdecydowanie większe i bardziej wydajne. W niektórych modelach o deklarowanej szybkości przepływu 50 i 80 l/min możliwe jest zwiększenie prędkości do nawet 150 l/min (np. dystrybutor HORN HDM PRO 150). Oznacza to, że napełnianie nawet najbardziej pojemnych baków samochodów ciężarowych odbywa się bardzo szybko.

„Na stacjach paliw obsługujących mniejsze zakłady mogą sprawdzić się dystrybutory wiszące. Choć charakteryzują się znacznie wolniejszym przepływem, ich istotną zaletą są kompaktowe wymiary, umożliwiające montaż na mocno ograniczonej przestrzeni” – mówi ekspert z przedsiębiorstwa MiM Mariusz Mańkowski.

Dystrybutor paliw – z legalizacją czy bez?

Dystrybutor umożliwia łatwe przelewanie paliwa ze zbiornika do baku, ale także odmierza jego ilość. Jak każde urządzenie pomiarowe, dystrybutor może pokazywać wyniki mniej lub bardziej precyzyjne. Dokładność pomiaru przelewanego paliwa jest szczególnie ważna w przypadku stacji prowadzących sprzedaż detaliczną oraz w tych bazach przyzakładowych, w których kierowcy są szczegółowo rozliczani z tankowania. W takich przypadkach konieczne jest stosowanie dystrybutorów legalizowanych.

Na stacjach benzynowych prowadzących sprzedaż paliw płynnych, dystrybutory muszą być legalizowane raz na 25 miesięcy. Proces ten polega na dokładnym sprawdzeniu, stwierdzeniu i poświadczeniu sprawności przyrządu pomiarowego (odmierzacza paliwa) zgodnie ze stawianymi mu wymaganiami metrologicznymi.

Bez względu na to, czy szukasz urządzenia na zakładową, czy też komercyjną stację paliw, wybieraj wygodne dystrybutory samoobsługowe. Oprócz rodzaju odmierzacza paliwa zwróć uwagę na jego parametry, w tym przede wszystkim wydajność pompy (przekłada się na szybkość przepływu), ciśnienie i dokładność pomiaru.