kotłów na ekogroszek

Rodzaje paliw stałych

Paliwami stałymi nazywamy wszelkie materiały, których spalanie pozwala na uzyskanie energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania budynków czy procesów technologicznych. Materiały te mogą być pozyskiwane z naturalnych źródeł lub produkowane sztucznie. Jakie dokładnie wyróżniamy rodzaje paliw stałych, czym się one charakteryzują i na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Węgiel

Węgiel należy do najważniejszych paliw wykorzystywanych na świecie. Istotną rolę w polskiej i globalnej gospodarce energetycznej odgrywa w szczególności węgiel kamienny. Obecnie jednak paliwo to w swojej tradycyjnej postaci nieco traci na znaczeniu. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż spalanie węgla wiąże się ze zwiększoną emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Zanieczyszczenie powietrza spowodowane jest w szczególności użytkowaniem kotłów CO starej generacji. Nie oznacza to jednak, że węgiel przestanie odgrywać istotną rolę w gospodarce energetycznej. Wręcz przeciwnie, postęp technologiczny sprawia, że zarówno wydobycie, produkcja, jak i użytkowanie paliw stałych produkowanych na bazie węgla może być bezpieczne dla środowiska. Takim ekologicznym rozwiązaniem jest ekogroszek, który charakteryzuje się wysoką kalorycznością, a przy tym niską zawartością szkodliwych substancji, takich jak siarka. Nie bez znaczenia dla wzrostu popularności tego paliwa jest fakt, iż nadaje się ono do stosowania w nowoczesnych kotłach CO piątej klasy, oferowanych np. przez firmę Budmet Nocoń, które spełniają restrykcyjne wymagania unijne. Korzystanie z takich pieców jest jednak nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne oraz komfortowe. Rozwiązania, takie jak automatyczny podajnik czy palnik z funkcją samoczyszczenia zapewniają wygodę użytkowania kotłów na ekogroszek, a dodatkowo na ich zakup można uzyskać atrakcyjne dofinansowanie.

Paliwa ekologiczne

Ekogroszek to nie jedyne wykorzystywane dzisiaj ekologiczne paliwo stałe. Do najbardziej tradycyjnych materiałów tego typu należy drewno. Ten naturalny surowiec wykorzystywany jest jednak do uzyskiwania energii cieplnej rzadko, a to ze względu na jego niewielką wartość energetyczną oraz ograniczone możliwości zastosowania niektórych gatunków drewna, w szczególności iglastych o wysokiej zawartości żywicy. Z tego powodu drewno wykorzystywane jest na mniejszą skalę, np. jako opał kominkowy. Znacznie lepszymi parametrami może z kolei pochwalić się pellet. Jest to paliwo stałe uzyskiwane ze sprasowanej biomasy, czyli trocin, wiórów i innych odpadów drzewnych. Niska zawartość popiołu i brak szkodliwych substancji sprawia, że pellet jest ekologiczny, a do tego charakteryzuje się dobrą kalorycznością. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób porzuca tradycyjny węgiel oraz drogi prąd i gaz na rzecz ekologicznych paliw stałych.