Gonty bitumiczne

Rodzaje pokryć dachowych

Dach stanowi bardzo ważny element konstrukcji domu. Nie tylko chroni przed opadami atmosferycznymi, ale też silnie wpływa na oszczędność energii czy redukuje hałas. To, jak długo będziemy cieszyć się solidnym dachem i jakie warunki codziennego życia nam on zapewni, zależy m.in. od tego, na jaki rodzaj pokrycia dachowego się zdecydujemy. Co mamy do wyboru?

Jakie są rodzaje pokryć dachowych?

Pokrycia dachowe różnią się przede wszystkim materiałami, z których się je wykonuje, a co za tym idzie – właściwościami i zastosowaniami. Cechują się też odmienną konstrukcją czy technikami montażu. My jednak bierzemy na tapet materiały, z których powstają dachy. Na tej podstawie wyróżnia się:

  • dachówki ceramiczne,
  • dachówki betonowe,
  • blachodachówki,
  • dachy blaszane – np. z blachy falistej, nieimitujące dachówek,
  • dachówki i gonty bitumiczne.

To, oczywiście, najważniejsze obecnie grupy pokryć dachowych. Do niedawna stosowano jeszcze m.in. gonty drewniane. Lekkie konstrukcje, takie jak altany czy wiaty, mogą być też zadaszane płytami z poliwęglanu.

Czym różnią się poszczególne pokrycia dachowe?

Każdy z wyżej wymienionych materiałów ma swoją specyfikę, która przekłada się na właściwości gotowego dachu. Za najtrwalszą uważa się dachówkę ceramiczną. Jest ona jednocześnie najcięższa i najdroższa, dlatego doczekała się alternatyw w postaci dachówek betonowych i blachodachówek, które imitują jej atrakcyjny wygląd.

„Dachówka ceramiczna to materiał na dekady. Nie pochłania wody, nie przemarza, nie odbarwia się i nie zmienia struktury pod wpływem promieniowania UV. Z uwagi na ciężar nie może być jednak stosowana wszędzie, a jeśli chcemy wymienić lżejszy dach na ceramiczny, konieczne może się okazać wzmocnienie konstrukcji nośnej dachu” – mówi specjalista z Hurtowni Pokryć Dachowych Dachlux.

Dachówki betonowe pozwalają cieszyć się wyglądem zbliżonym do ceramiki przy mniejszym ciężarze i niższej cenie pokrycia dachowego. One także cechują się wysoką trwałością, jednak nie aż taką, jak dachówki ceramiczne. Niemniej około 70-letnia wytrzymałość powinna sprostać wymaganiom każdego.

Udanym kompromisem między lekkością pokrycia, estetyką i ceną są blachodachówki. Dają one efekt wizualny podobny do dachówek ceramicznych, jednak nie obciążają tak konstrukcji, są tańsze w zakupie i montażu, a praca z nimi jest znacznie łatwiejsza. Jakość i trwałość blachodachówki zależy od tego, jak została ona uszlachetniona. Dobra blachodachówka jest obustronnie ocynkowana, a także pokryta ochronnymi powłokami lakierniczymi, które jednocześnie ją zdobią, nadając pożądany wygląd współgrający z elewacją.

Gonty bitumiczne również imitują wygląd dachówek ceramicznych. W odróżnieniu od wszystkich wyżej wymienionych rodzajów pokryć te bitumiczne cechują się elastycznością, co sprawia, że ich układanie jest szczególnie łatwe. Gonty bitumiczne nadają się nawet na najbardziej wymagające konstrukcje dachowe.