Rodzaje protez zębowych

Leczenie zębów niestety nie zawsze okazuje się efektywne, przez co konieczne może się okazać ich wyrwanie, jednak w jego efekcie w łuku zębowym powstaje wolna przestrzeń, która nie nie dodaje urody, a także wpływa na obniżenie samooceny, dlatego też warto ją uzupełnić, stosując protezy zębowe.

Obecnie w dziedzinie protetyki do wyboru jest wiele przeróżnych form uzupełnienia ubytków, jednak wybór tej najlepszej uzależniony jest głównie o zasobności portfela oraz ilości posiadanych zębów własnych. Niemniej jednak protezy cieszą się bardzo dużą popularnością, jednak jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Protezy całkowite ruchome
W sytuacji, gdy dana osoba utraciła wszystkie swoje zęby, jedynym sposobem ich uzupełniania może być zastosowanie protezy całkowitej. Taka proteza wytwarzana jest z bardzo trwałego materiału, jednak największą jej zaletą jest fakt, iż jej kolor zbliżony jest do naturalnej barwy zębów pacjenta. Dzięki takiej protezie każda osoba może bez problemu spożywać pokarmy, jednak należy wiedzieć o tym, iż z czasem staje się ona dosyć luźna, co niestety utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, ponieważ jej utrzymanie w jamie ustnej staje się dosyć trudne.

Protezy całkowite stałe
Idealną alternatywą dla protez ruchomych są protezy stałe, które przytwierdzane są do implantów zębowych, dzięki czemu ryzyko wypadnięcia takiej protezy w ogóle nie występuje. Cały zabieg może się wydawać dosyć skomplikowany, ponieważ proteza musi zostać zamocowana do wszczepionych wcześniej implantów, co pochłania oczywiście dosyć dużo czasu.

Protezy częściowe osiadające
Bardzo często zdarzają się takie sytuacje, gdy dana osoba traci jeden lub kilka zębów, dlatego też w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie z pewnością założenie protezy częściowej. Założenie takiej protezy nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ jest ona mocowana przy pomocy zamków lub zatrzasków, które zostały wyprodukowane z metalu. Decydując się jednak na założenie takiej protezy, należy mieć świadomość tego, iż metalowe elementy są bardzo widoczne, co wielu osobom może niestety przeszkadzać głównie ze względów estetycznych.