rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne, czyli jak przesłonić okno od zewnątrz.

Wraz z przyjściem pierwszych ciepłych słonecznych dni zaczynamy zastanawiać się nad możliwościami zminimalizowania dopływu światła do pomieszczenia. Klimatyzacja to świetne rozwiązanie, jednak w dłuższej perspektywie – mało ekonomiczne i ekologiczne, a także nierzadko nie sprzyjające naszemu zdrowiu. Jakie wówczas rozwiązanie wybrać, kiedy ani zasłona, ani roleta wewnętrzna w pokoju mimo, że zaciemniająca nie powoduje spodziewanego dużego spadku temperatury w pomieszczeniu? Wówczas z pomocą przychodzą rolety zewnętrzne.

Główne rodzaje rolet zewnętrznych.

Przyjęło się dzielić rolety zewnętrzne na naokienne (nadstawne i podtynkowe) oraz adaptacyjne lub elewacyjne. Podział ten jest uzasadniony sposobem montażu obu rodzajów rolet. Dowiedzmy się na czym polegają główne różnice.

Rolety zewnętrzne naokienne.

Pierwszy rodzaj rolet zewnętrznych wymaga montażu na wczesnym etapie budowy. Już w trakcie tworzenia projektu budynku przewiduje się montaż takich rolet, dzięki czemu nijako wpisują się one w konstrukcję całego budynku. Jest to z pewnością nowoczesne rozwiązanie, przez niektórych określane jako futurystyczne, ruchoma roleta staje się częścią fasady. Mechanizm takiej rolety wykonany jest z PCV, montuje się go na ramie drzwi lub okien. Ogromnym plusem jest fakt, że dostęp do niego możliwy jest od wewnątrz pomieszczenia poprzez tzw klapę rewizyjną.

Rolety zewnętrzne adaptacyjne lub elewacyjne.

Rolety tego typu można montować właściwie na każdym etapie budowy, gdyż nie wymagają wykonania specjalnego projektu budynku, na którym mają zostać zamontowane. Sama skrzynka z mechanizmem rolety jest elementem widocznym, ale za to dostępna w wielu wersjach kolorystycznych – co pomaga dopasować ją do koloru fasady. Ciekawą propozycją dostępną na rynku i coraz częściej wybieraną jest okleina drewnopodobna. Lamele mają różne grubości, kolory i mogą różnić się budową wewnętrzną, wszystkie natomiast wykonane są z solidnego materiału, jakim jest aluminium.

Sposoby sterowania roletami zewnętrznymi.

Sterowanie roletami zewnętrznymi może odbywać się tradycyjnie, ręcznie – przy pomocy linki, lub elektrycznie – za pomocą silnika. Obsługę silnika umożliwia przełącznik, pilot, przełącznik kluczykowy. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się obsługa systemu rolet zewnętrznych przy pomocy smartfonu i specjalnych aplikacji systemowych.

Zalety rolet zewnętrznych.

Rolety zewnętrzne zapewniają użytkownikowi świetną izolację akustyczną i termiczną, co wpływa na znaczące oszczędności w jego portfelu domowym. W słoneczne upalne dni gwarantują przyjemną komfortową temperaturę w środku pomieszczenia. Są niewątpliwą dekoracją budynku, dzięki możliwości dopasowania koloru do fasady. Dodatkowo chronią okna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a możliwości jakie daje inteligentne zarządzanie tylko dopełniają ich nowoczesny charakter.