Mieszkanie

Rowerzysta kupuje mieszkanie. Czym się kierować przy wyborze nieruchomości?

Z rowerów korzystamy coraz chętniej zarówno w ramach rekreacji, jak i w celach praktycznych, w miarę możliwości wybierając ten zdrowy, tani i ekologiczny środek transportu. Jazda rowerem to czysta przyjemność, nie wymaga przechodzenia dodatkowych kursów i egzaminów, ani kompletowania specjalistycznego sprzętu. Jedyne, czego potrzebujemy to rower i kask. Ale czy na pewno?

Bez względu na to, czy jeździsz wysłużonym już rowerem typu składak, czy profesjonalnym jednośladem za kilka tysięcy, potrzebujesz miejsca na jego przechowywanie. Mieszkańcy domów jednorodzinnych zazwyczaj trzymają rowery w swoich garażach. Z takiej opcji zwykle nie mogą korzystać osoby, mieszkające na osiedlach domów wielorodzinnych. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o rowerze na etapie zakupu mieszkania.

Mieszkanie przyjazne rowerom

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez roweru, ale też nie chcesz, by zawadzał ci podczas wykonywania codziennych czynności w domu, zastanów się nad tym, gdzie będziesz go przechowywać, jeszcze zanim kupisz mieszkanie. Rzecz jasna im większy metraż, tym lepiej – w wystarczająco dużym mieszkaniu będziesz mógł postawić rower, gdziekolwiek zechcesz. Jeżeli jednak na razie nie chcesz inwestować w kilkupokojowe mieszkanie, przechowywanie roweru nie musi być uciążliwe nawet w kawalerce. Jak to możliwe? Kluczem jest pomysłowe rozplanowanie przestrzeni i sięgnięcie po jedno z wielu dostępnych dziś rozwiązań, umożliwiających wkomponowanie roweru w aranżację wnętrza. Najprostszy pomysł to sięgnięcie po hak lub uchwyt do podwieszania roweru na ścianie. Nieco bardziej skomplikowanym w realizacji, ale elegantszym sposobem jest wykonanie szafy (najlepiej w zabudowie), w której będziesz mógł umieścić rower. W ostateczności rower możesz też trzymać na balkonie, choć tu narażony będzie na oddziaływanie czynników atmosferycznych, co nie jest wskazane.

Lokalizacja przyjazna rowerzystom

Wybierając się na rower, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Rowery na drogach nie są mile widziane przez kierowców samochodów, nie powinny też poruszać się po chodnikach dla pieszych. Dla rowerzystów przeznaczone są ścieżki rowerowe, których na szczęście powoli przybywa w polskich miastach. Bez względu na to, czy jeździsz rekreacyjnie, czy dojeżdżasz rowerem do pracy, wybierając mieszkanie, sprawdź, czy w okolicy znajdują się ścieżki rowerowe. Ich obecność ułatwi ci zarówno jazdę wypoczynkową, jak i docieranie do odleglejszych zakątków miasta. Za przykład nowej inwestycji mieszkaniowej, która sprzyja rowerzystom, możemy podać Osiedle Botanika w Krakowie. Z budynków przy ul. Tomickiego można bezpiecznie dojechać rowerem nie tylko do centrum Nowej Huty; na skraju Łąk Nowohuckich zaczynają się solidne trasy rowerowe, które prowadzą do najważniejszych punktów na mapie dzielnicy (do szkół, galerii handlowych, przychodni zdrowia) i biegną dalej ku centrum miasta. Oznacza to, że mieszkańcy osiedla mogą bezpiecznie i wygodnie poruszać się rowerem zarówno po najbliższej, spokojnej okolicy, jak i wypuszczać się na dalsze wyprawy na Śródmieście i do innych zakątków Krakowa.