Rozmowy (nie)kontrolowane, czyli jak uniknąć podsłuchu

„Uważaj na to, co mówisz” nabrało nowego znaczenia w każdym kontekście. W dobie sieci bezprzewodowej, szybkiego przepływu danych i informacji oraz łatwości dostępu do urządzeń mobilnych nie jest trudno o inwigilację przy pomocy podsłuchu. Jak zatem poradzić sobie z wykryciem potencjalnego ataku z zewnątrz?

Afera goni aferę

Statystyki w Polsce są bezlitosne – podsłuchy nie są domeną wyłącznie polityczną. Coraz częściej zdarzają się zgłoszenia od osób niezależnych, które czują się zwyczajnie zagrożone nielegalnym naruszeniem ich sfery prywatnej. Jednostki zajmujące się lokalizacją podsłuchów zgodnie twierdzą, że skala zjawiska w kraju robi niemałe wrażenie.

Kto? Kogo? W jakim celu?

Działalności podsłuchowej dopuszczają się osoby, których celem jest nieuczciwe wyeliminowanie konkurencji biznesowej, umyślne spowodowanie przykrych konsekwencji zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Szczególnie narażone na tego rodzaju zachowania są osoby o wysokim statusie społecznym, zamożne, publiczne, celebryci, przedstawiciele branży prawniczej, osoby zaangażowane w innowacyjne projekty czy małżonkowie, którzy są w trakcie sprawy rozwodowej z podziałem majątku w roli głównej.

Klina klinem

Utrata prywatności to główny skutek działań podsłuchowych. Aby temu zaprzestać, warto poprosić o pomoc profesjonalistów. Jeśli w grę wchodzi wykrywanie podsłuchów – Poznań jest najlepszym przykładem na wzmożoną aktywność, która zwalcza niechlubne intencje osób trzecich. Zaawansowane technologie, z jakich korzysta się podczas akcji zwalczających pozwalają na wykrycie m.in. lokalizatorów GPS, mikrokamer, bezprzewodowych podsłuchów analogowych, rejestratorów video ukrytych w przedmiotach codziennego użytku (długopisy, pendrive, okulary).

Utylizacja inwigilacji

Urządzenia, które demaskują podsłuchy informują o ich zlokalizowaniu za pomocą wizualizacji, iluminacji, wibracji czy dźwięku. Przy zachowaniu maksymalnej dyskrecji jesteśmy w stanie poznać źródło wycieku poufnych informacji na zewnątrz. Ustalenie tożsamości sprawcy nie jest już nieosiągalne, dlatego rekomendowana jest pomoc zawodowców z biura detektywistycznego.