szambo betonowe

Różnice między szambem betonowym a szambem z włókna szklanego, ekologicznym.

Decydując się na budowę domu, należy podjąć wiele istotnych dla naszej inwestycji decyzji. Zdarza się, że działka, na której budujemy dom, nie ma podłączenia do kanalizacji, w związku z tym musimy uzbroić naszą działkę w szambo. Mamy do wyboru dwa rodzaje bezodpływowych zbiorników na nieczystości ciekłe. Jeden to szambo betonowe, zaś drugi to szambo z włókna szklanego. Który wybrać?

Charakterystyka szamb betonowych.

Szamba betonowe są przede wszystkim ciężkie i wytrzymałe. W związku z tym można je zamontować wszędzie, nawet na podjeździe. Ich wytrzymałość sprawia, że mogą nad nim jeździć pojazdy i nie musimy się martwić o bezpieczeństwo. Duży ciężar sprawia, że zbiornik lepiej osadza się w gruncie i nawet gdy jest pusty nie grozi mu wypchnięcie przez napierające wody gruntowe. Niestety duża masa zbiornika generuje problemy z transportem i montażem. Wymagany jest odpowiedni samochód, bo szambo o pojemności 8 metrów sześciennych waży 4 tony. Potrzebny jest też dźwig do zdjęcia zbiornika z przyczepy i zamontowania w wykopie. Potrzebujemy dużo miejsca na wykop i zaparkowanie samochodu transportowego. Należy mieć na uwadze, że nie na każdą działkę wjedzie tak duży i ciężki sprzęt. Cena szamba betonowego jest pozornie niska. Trzeba jednak uwzględnić cenę transportu i wynajęcia dźwigu oraz elementy dodatkowe, np. żeliwny właz.

Cechy szamba z włókna szklanego, ekologicznego.

Według specjalisty z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie: „Bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe wykonany z włókna szklanego jest na pewno szczelny i lekki. Zbiornik o pojemności 8 metrów sześciennych waży zaledwie 190 kilogramów. Nie musimy więc organizować specjalnego transportu, czy też dźwigu, bo jest łatwy w transporcie i montażu. Materiał, z którego jest wykonany jest trwały i odporny na korozję”.

Ważna jest również uniwersalność tego zbiornika w przypadku, gdy zostaniemy podłączeni do kanalizacji. Po oczyszczeniu pojemnika możemy zbierać w nim deszczówkę. Inny pomysł to wykopanie i odsprzedaż lub udostępnienie innym użytkownikom. Poza tym szambo z włókna szklanego można poddać recyklingowi. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie tego rodzaju szamba trzeba mieć na uwadze, że nie można go nadmiernie obciążać, tzn. stosować się do zaleceń producenta na temat warstwy ziemi, która może go pokryć. Chociaż obecnie są dostępne szamba ekologiczne z polietylenu o wysokiej gęstości oraz żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Powoduje to, że szambo ekologiczne jest wytrzymałe na obciążenia. Taki zbiornik można zamontować samodzielnie, co obniża koszty. To istotna wiadomość, gdyż cena tego zbiornika jest wyższa niż cena szamba betonowego.

Wybierając szambo, należy wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety zbiorników wykonanych z betonu i ekologicznych. Warto porównać oferty lokalnych dostawców i wtedy podjąć odpowiednią decyzję.