Jak rozpoznać piwo rzemieślnicze?

Piwo rzemieślnicze to termin, na który trudno natknąć się w słownikach i encyklopediach, choć używany jest coraz częściej. To, czym tak naprawdę jest piwo rzemieślnicze mogą wyjaśnić nam jedynie pasjonaci piwa, dla których warzenie lub po prostu kosztowanie wytworów mniejszych browarów jest prawdziwą pasją. W naszym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie czym tak właściwie jest piwo rzemieślnicze.

Czym jest piwo rzemieślnicze?

Nie istnieje jedna, ogólnie przyjęta definicja piwa rzemieślniczego, jednak uznaje się, że jest to piwo pochodzące z browaru rzemieślniczego. Za taki Amerykańskie Stowarzyszenie Brewers Association uznaje browar niewielki (produkujący rocznie do 6 milionów beczek piwa), niezależny (mniej, niż 25 procent jego kapitału jest w rękach innego podmiotu, niż sam browar) i tradycyjny (smak produkowanego w tym browarze piwa jest wynikiem stosowania tradycyjnych lub innowacyjnych składników).

Istnieje też definicja piwa rzemieślniczego, która powstała na potrzeby Konkursu Piw Rzemieślniczych, który odbył się w czasie Poznańskich Targów Piwnych w 2015 roku. Zgodnie z nią piwo rzemieślnicze to takie, które „piwowar znany z imienia i nazwiska, sam lub z pomocą załogi, warzy wg autorskiej receptury w ilości do 5 tysięcy hl gotowego piwa rocznie.”

Piwo rzemieślnicze kontra tradycyjne – czym się różnią?

Jak możecie się domyślać, większość piw znajdujących się na sklepowych półkach pochodzi z dużych browarów przemysłowych. Zazwyczaj tworzone są one w ten sposób, aby swoim smakiem trafiały do możliwie jak największej liczby konsumentów. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku piw pochodzących z mniejszych browarów, nazywanych piwami rzemieślniczymi.

-„Kiedy ktoś zdecyduje się na spróbowanie piwa rzemieślniczego, to już raczej nie będzie chciał wracać do tych pochodzących z wielkich browarów. Takie piwa cechują się wysoką jakością, z którą nie może równać się żaden przemysłowy trunek. Choć piwa rzemieślnicze są droższe od tych powszechnie dostępnych, to jednak za tak wyjątkowy smak warto zapłacić. Trzeba mieć bowiem świadomość, że produkcja takiego trunku sporo kosztuje, szczególnie gdy twórca zainwestuje w wyszukane dodatki” – zauważa ekspert reprezentujący Browar PILSWEIZER S.A.

Piwo rzemieślnicze charakteryzuje się unikalną, autorską recepturą oraz składem, w którym znaleźć można najwyższej jakości składniki, zarówno tradycyjne, jak i te bardziej nietypowe. W takim piwie nie znajdziemy sztucznych dodatków, których celem jest zastąpienie tych naturalnych, co jest powszechną praktyką stosowaną w komercyjnych browarach. Warto zdecydować się na spróbowanie takiego trunku, aby doświadczyć niepowtarzalnych i wyjątkowych doznań smakowych. Ale lepiej uważać – kupno biletu do świata piw rzemieślniczych to decyzja o wyruszeniu w podróż w jedną stronę, z której może nigdy nie będziecie chcieli już wrócić.