katar sienny

Roztocza kurzu domowego- coraz częstsza przyczyna alergii

Roztocza występują niemal wszędzie, a ich rozwoju sprzyja wysoka temperatura i wilgoć. Te niewielkie pajęczaki żyjące w kurzu bardzo często powodują reakcje alergiczne, które dokuczają nie tylko jesienią i zimą, ale również przez cały rok.

Alergia na roztocza

Obecnie wyróżnia się około 45 tysięcy gatunków roztoczy. Dla człowieka najgroźniejsze są te, które bytują w łóżkach, dywanach, meblach, zabawkach, dywanach i matach podłogowych. Temperatura sprzyjająca ich rozwoju to między 17 a 30 stopni Celsjusza.

Pierwszym objawem alergii na roztocza jest katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa oraz kaszel, problemy z oddychaniem. Katar sienny charakteryzują objawy takie jak: swędzenie nosa, częste kichanie, wodnisty katar, zaczerwienienie i łzawienie oczu, zatkanie nosa, ból głowy, uczucie rozbicia. Mogą wystąpić również zmiany skórne, podobne do łuszczycowych, pokrzywka. Intensywność objawów wzrasta wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz ograniczeniem wietrzenia pomieszczeń. Osoba uczulona czuje się źle szczególnie rano, po przebudzeniu, wieczorem oraz podczas sprzątania. Niestety przewlekła alergia może prowadzić do atopowego zapalenia skóry oraz astmy oskrzelowej, dlatego trzeba podjąć leczenie alergii na roztocza.

Jak minimalizować pojawienie się reakcji alergicznych?

Przede wszystkim trzeba pozbyć się z mieszkania zasłon, puchowych kołder, dywanów, grubych narzut i przedmiotów, na których może kumulować się kurz. Należy często prać oraz zamrażać takie przedmioty jak: pościel, obrusy, narzuty oraz wycierać na mokro miejsca, gdzie zbiera się kurz. Warto rozważyć kupno poduszek i kołder antyalergicznych oraz odkurzacza ze specjalnym filtrem wodnym.

Odczulanie

Alergię na roztocza można odczulać immunoterapią swoistą, co oznacza podawanie stopniowo małych dawek alergenu, co zwiększa tolerancję organizmu i łagodzi objawy alergii. Odczulanie trwa od 3 do 5 lat i bardzo często przynosi oczekiwane rezultaty. Najlepiej, jeśli odczulanie rozpocznie się we wczesnym etapie choroby. Katar sienny leczy się objawowo, głównie lekami antyhistaminowymi oraz kortykosteroidami w aerozolu, które blokują uciążliwe dolegliwości.