Blanx

Jakie są przyczyny żółtych zębów i jak sobie z tym radzić?

Żółty odcień zębów może zależeć od tego, co spożywamy oraz często jest wynikiem palenia papierosów czy zaniedbań dotyczących higieny jamy ustnej. Każdy człowiek ma indywidualny kolor zębów, który rzadko jest śnieżnobiały.

Od czego zależy kolor zębów?

Kolor zębów zależny jest od równowagi między przeziernością szkliwa, a nasyceniem barwy zębiny. Bardziej kryjące szkliwo oraz jaśniejszy kolor zębiny mają najczęściej ludzie młodzi. Wraz z wiekiem, stopniowo szkliwo jest niszczone poprzez kwasy dostarczane z pożywieniem oraz jest ścierane w procesie żucia. Kolejnym czynnikiem wpływającym na zmianę barwy zębów jest sposób odżywiania. Osoby, które piją za dużo kawy, herbaty, soków oraz palący papierosy, bardzo często borykają się z problemem żółtych zębów. Istnieją także przebarwienia związane z czynnikami genetycznymi oraz z przyjmowaniem niektórych leków. Jednak w przypadku niektórych osób, żółtawy odcień zębów jest naturalny, wówczas są one mniej podatne na zabiegi wybielające. Warto zwrócić uwagę na kolor zębów u dzieci, ponieważ niektóre plamki mogą być początkiem próchnicy. Dzieje się tak najczęściej z powodu niedostatecznej higieny jamy ustnej.

Jakie są sposoby wybielania zębów?

Najpopularniejszym sposobem jest używanie pasty wybielającej np. Blanx, Oral-B, Blendamed. Są to pasty o właściwościach rozjaśniających przebarwienia, naturalny żółty odcień nie jest łatwy do wyeliminowania. Na rynku istnieją także żele wybielające, wybielacze w sztyfcie. Najlepiej wybrać te produkty, które są bezpieczne i nie niszczą szkliwa.

Aby wybielić zęby, można również zgłosić się po pomoc do stomatologa. Ustali on najlepszy zabieg wybielający, ponieważ do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Zabiegi wybielające u stomatologa mogą być różne, na przykład z pomocą lasera- zęby naświetla się promieniami lasera, na które wcześniej została nałożona substancja wybielająca. Zaleca się także stosowanie nakładek z żelem wybielającym, które najlepiej zakładać na noc. Nakładka najczęściej wymaga przygotowania wycisku szczęki, aby idealnie pasowała do zgryzu. Efekty stosowania domowych sposobów niestety nie utrzymują się tak długo, jak efekty zabiegów u stomatologa.