ADF Auto

Gdy samochód odmówił posłuszeństwa… Jak rozpoznać usterkę?

Każdy kierowca wybiera się w mniejsze lub większe podróże. Jednak musi się liczyć z tym, że jego samochód może w pewnym momencie odmówić posłuszeństwa. Co należy zrobić w sytuacji, gdy auto zaczyna dziwnie się zachowywać, silnik pracuje nieregularnie, a na desce rozdzielczej pojawiają się świecące kontrolki? Przede wszystkim nie wolno panikować. Kluczem do sukcesu jest racjonalne działanie.

Przede wszystkim – zatrzymaj samochód

Zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego gdy samochód zaczyna odmawiać posłuszeństwa, należy zwolnić i zatrzymać się na światłach awaryjnych. Wówczas inni użytkownicy drogi wiedzą, że coś jest nie w porządku i mogą ominąć przeszkodę. Postój taki trzeba zasygnalizować za pomocą świateł awaryjnych. Dobrze jest też auto usunąć z pasa ruchu i ustawić na poboczu. Dobrym rozwiązaniem jest też ewakuacja ze środka pasażerów. Lepiej będzie, jeśli poczekają na naprawę samochodu lub zjawienie się pomocy w innym miejscu. Dopiero wówczas można przystąpić do zdiagnozowania usterek i wezwania pomocy.

Kontrolki na desce rozdzielczej

Na samym początku warto sprawdzić, które kontroli zaświeciły się np. akumulatora czy silnika. Gdy kontrolka świeci się na żółto, można jechać dalej, ale jednocześnie zgłosić się do mechanika. W dobrym warsztacie profesjonaliści są w stanie szybko stwierdzić, co stało się z pojazdem. Kiedy na desce rozdzielczej świecą się jednak kontrolki w kolorze czerwonym, jest to oznaka poważnej awarii. Co ciekawe, czasem powód jest błahy np. brak paliwa. Niekiedy w nowych autach zdarzają się też błędy chwilowe związane z funkcjonowanie elektroniki. W takiej sytuacji dobrze jest na chwilę odłączyć akumulator, ponownie go włączyć i uruchomić silnik. Samemu można też zająć się wymianą koła na zapasowe.

Naprawiać samemu, czy oddać do mechanika?

Są sytuacje na drodze, gdy kierowca nie jest w stanie samodzielnie zdiagnozować usterki oraz jej naprawić. Dlatego dobrze jest mieć zaufany serwis, do którego można w każdej chwili zadzwonić i poprosić o pomoc. Przykładowo, często polecanym serwisem we Wrocławiu i okolicach jest ADF Auto. Czasem można liczyć też na przyjazd lawety. Kiedy takiej możliwości nie ma, należy samodzielnie wezwać pomoc drogową i odholować auto do danego warsztatu. Doświadczony mechanik nie powinien mieć większego problemu ze znalezieniem powodu awarii. Niekiedy usunięcie usterki zajmuje kilka minut, czasem wymaga jednak pozostawienia samochodu w serwisie nieco dłużej. Właściciel pojazdu może być jednak pewny tego, że wkrótce będzie mógł ponownie go użytkować.