Jak samodzielnie woskować samochód?

Niestety, jak wynika ze statystyk, sporo kierowców ogranicza pielęgnację samochodu do wizyty na myjni, w efekcie czego pozbywają się brudu, ale nie robią nic, aby chronić karoserię. A ta z czasem traci swój połysk i potrzebuje specjalnego traktowania. Zniszczony lakier sprawia, że samochód automatycznie traci na swojej wartości, dlatego warto od czasu do czasu poddać go woskowaniu. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy!

Od czego zacząć? Czyli o myciu słów kilka

Z pielęgnacją karoserii w samochodzie jest trochę, jak z dbaniem o ciało człowiek – przed każdym zabiegiem kosmetycznym, trzeba najpierw dokładnie oczyścić powierzchnię. Dlatego, zanim przystąpimy do woskowania, usuńmy z karoserii brud i kurz, zaschnięte liście i gałązki oraz wszystkie inne zanieczyszczenia. Dopiero wtedy będziemy w stanie ocenić faktyczny stan samochodu, zwracając uwagę na zadrapania, rysy oraz odpryski lakieru.

Jak najefektywniej umyć samochód? Jest na to prosty sposób, potocznie nazywany metodą dwóch wiader. Na czym polega? Należy przygotować dwa wiadra – do jednego z nich nalać tylko ciepłą wodę, a do drugiego wodę z szamponem do mycia karoserii w takich proporcjach, jakie są podane na etykiecie specyfiku. Aby ułatwić sobie zadanie, w pojemniku z wodą warto umieścić separator zanieczyszczeń, który sprawi, że brud opadnie na dno i nie wsiąknie z powrotem w przedmiot, którego używamy do czyszczenia samochodu. Może to być gąbka, rękawica lub szmatka. Materiał, który sprawdza się najlepiej to mikrofibra, która nie rysuje powierzchni, doskonale chłonie wodę oraz nie pozostawia na czyszczonej rzeczy pyłków ani innych pozostałości.

Aby ułatwić sobie mycie samochodu, najlepiej obrać kierunek z góry do dołu, dzięki czemu woda nie będzie tworzyć zacieków. Elementy, takie jak: zderzak, felgi oraz dolne części drzwi, najlepiej zostawić na sam koniec. Z reguły to tam zbiera się najwięcej brudu, nie ma więc sensu rozprowadzać go na całej powierzchni.

Przedmiot, którym czyścimy samochód, należy namoczyć w wiadrze z rozcieńczonym szamponem, a następnie wycisnąć pianę na karoserię i rozprowadzić ją podłużnymi ruchami po powierzchni. Rękawicę, ścierkę lub gąbkę należy za każdym razem wypłukać w czystej wodzie.

Kolejnym krokiem jest osuszenia nadwozia. Do tego idealnie nada się ręcznik z mikrofibry. Lepiej natomiast odpuścić sobie używanie wszelkiego typu ściągaczek z silikonu lub gumy, ponieważ może dojść do zarysowania powierzchni w chwili, gdy dostanie się pod nią piasek lub drobny kamyk.

Glinkowanie – dla idealnej gładkości!

Glinkowanie to czynność, która pomoże nam usunąć drobne zanieczyszczenia, tkwiące głęboko w lakierze oraz sprawi, że powierzchnia karoserii będzie wygładzona. Jak prawidłowo wykonać glinkowanie? Należy wydzielić stosowną porcję glinki (według zaleceń producenta) i zwilżyć ją, a następnie wcierać w dany fragment karoserii do momentu, gdy pojawi się na niej zabrudzenie. Proces glinkowania wydobywa z lakieru nie tylko brud, ale także wosk, dlatego nową warstwę tego specyfiku, trzeba koniecznie nałożyć po dogłębnym oczyszczeniu karoserii.

Woskowanie – co sprawdzi się najlepiej?

Na rynku produktów do woskowania jest naprawdę dużo, począwszy od past i mleczek, na sprayach kończąc. Różnią się one od siebie końcowym efektem, jaki dają oraz czasem, który jest potrzebny do ich zastosowania. Czym najlepiej nakładać woskowe produkty? Idealnie nadadzą się do tego aplikatory gąbkowe lub mikrofibrowe ściereczki.

Najszybciej proces woskowania można przeprowadzić przy użyciu wosku w sprayu. Po umyciu karoserii wystarczy jedynie spryskać powierzchnię specyfikiem, a następnie przetrzeć ją delikatnie ściereczką. Płynna formuła sprawia, że wosk lekko się rozprowadza, dzięki czemu nie powstają smugi, a sam lakier jest nabłyszczony.

Kolejną postacią wosku, z jaką możemy się spotkać, jest mleczko. Ten specyfik również łatwo się rozprowadza i nadaje karoserii ładnego połysku. Istotne jest też to, że wosk w mleczku posiada właściwości hydrofobowe. To oznacza, że cząsteczki wody są odpychane, dzięki czemu nie osadzają się na nadwoziu, ale swobodnie spływają.

Najtrudniejszy w aplikacji, ale również dający najlepsze efekty, jest wosk twardy w postaci pasty. Zapewnia on lustrzany połysk, intensywny kolor oraz ochronę przed zabrudzeniami i rysami.

Jak nakładać wosk?

Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać podczas woskowania. Pierwszą i najważniejszą z nich jest to, że nie należy przeprowadzać tego zabiegu w upalny dzień. Dlaczego? Ponieważ powyżej 20°C, kiedy lakier jest rozgrzany, woda błyskawicznie zasycha, a wosk się topi.

Wosk należy nakładać zgodnie z zaleceniami producenta. Do rozprowadzenia preparatu na wybranym fragmencie karoserii,możemy użyć gąbki lub rękawicy. Specyfik należy pozostawić na kilka minut. Jeśli po dotknięciu wosku opuszkiem palca nie zostanie żadne ślad, oznacza to, że można zacząć polerowania samochodu. Należy to zrobić przy pomocy delikatnej ściereczki mikrofibrowej, rozcierając wosk kolistymi ruchami do momentu, gdy całkowicie wsiąknie on w karoserię. Powierzchnia powinna stać się śliska i błyszcząca i nie powinno być na niej żadnych smug. Prostym trikiem, który pozwala sprawdzić, czy woskowanie zapewniło karoserii właściwą ochronę, jest spryskanie lakieru wodą – krople, które nabierają kolistego kształtu to znak, że higroskopijne właściwości specyfiku, dobrze spełniają swoje zadanie.

Dlaczego woskowanie jest takie popularne?

O woskowaniu słyszy się coraz częściej. Jego popularność rośnie, fanów przybywa, a wymieniane korzyści zachęcają kolejnych właścicieli aut do wypróbowania tego typu pielęgnacji. Co daje nam woskowanie? Przede wszystkim karoseria odzyskuje blask oraz kolor, a na powierzchni wolniej osadzają się zanieczyszczenia. Czyszczenie karoserii również staje się o wiele prostsze – wystarczy tylko opłukać samochód wodą. Woskowanie zapobiega również osadzaniu się rdzy, dzięki czemu pojazd przez wiele lat pozostaje w dobrym stanie.

Woskowanie najlepiej powtarzać co kilka miesięcy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy karoseria narażona jest na szkodliwe działanie niskiej temperatury oraz opadów deszczu i śniegu. Jeśli szukasz dobrej jakości środków do woskowania, wejdź na Nocar. Serdecznie zapraszamy!

Źródło zdjęć: Nocar, pexels.com