APC Instytut

Savoir vivre w biznesie – poznaj najważniejsze zasady!

Biznesowy savoir-vivre to nie tylko nasze zachowanie, ale również wygląd. Wystawiamy sobie nim świadectwo jeszcze zanim się odezwiemy. Poznaj 4 zasady, dzięki którym otworzysz sobie drogą do awansu, lepszej pracy czy efektywniejszych kontaktów biznesowych.

Więcej o zasadach savoir vivre w biznesie dowiedzieć się można ze strony internetowej APC Instytut. Tymczasem prezentujemy cztery najważniejsze zasady:

1. Zawsze bądź punktualny
Spóźnianie się nie jest niczym innym jak oznaką braku szacunku względem osoby, z którą jesteśmy umówieni. Lepiej zrobisz, jeśli wyjdziesz z domu nieco wcześniej – wtedy niestraszne Ci będą korki czy nagła awaria samochodu. Jeśli jednak mimo tak zastosowanych środków ostrożności Twoje przybycie opóźni się, zawsze powiadom o tym osobę, z którą masz spotkanie. I zawsze zrób to telefonicznie, nigdy SMS-owo.

2. Stosuj dress code w praktyce
To, jak wyglądasz, wiele o Tobie mówi, ale również wpływa na wizerunek Twojej firmy lub firmy, w której pracujesz. Pamiętaj, że dobre wrażenie można zrobić tylko raz, a Twój ubiór wyraża szacunek wobec osoby, z którą przyszło Ci się spotkać. Dla mężczyzn dobrym wyborem będzie koszula z kołnierzykiem (nigdy z krótkim rękawem!), marynarka i eleganckie spodnie, lub w wersji bardziej casualowej – ciemne jeansy, oraz skórzane buty. W przypadku kobiet idealnie sprawdzi się stonowany top lub koszula (pamiętaj o tym, że bielizna absolutnie nie może odznaczać się pod ubraniem!), ołówkowa spódnica lub garniturowe spodnie, a do tego niewysokie buty. Jeżeli zabierasz ze sobą torebkę, pamiętaj by ta nie odznaczała się mocno widocznym logiem projektanta.

3. Naucz się rozmawiać
Mów spokojnie, nie wchodź rozmówcy w słowo, mów krótko i na temat, a przed rozpoczęciem rozmowy zawsze przemyśl jej temat. W przypadku rozmów telefonicznych zwróć uwagę na ton swojego głosu – rozmówca po drugiej stronie słuchawki Cię nie widzi, dlatego może niewłaściwie ocenić Cię po tonie głosu. Odbierając telefon, zwłaszcza służbowy, zawsze się przedstaw, w dobrym tonie będzie jeżeli podasz również nazwę firmy, w której pracujesz oraz swoje stanowisko.

4. Pamiętaj, by wyciszyć telefon
Spotykając się z daną osobą, zawsze poświęć jej maksimum swojego czasu i uwagi. Wycisz telefon i nie zerkaj na niego nerwowo co chwilę! Jeżeli czekasz na naprawdę pilny kontakt, wtedy uprzedź o tym swojego rozmówcę przed spotkaniem. W biurze przełącz telefon na tryb wibrujący lub ustaw klasyczny, niezbyt głośny dzwonek.