płyn do płukania ust

Jak się pozbyć suchości w jamie ustnej?

Kserostomia to nazwa, która dla wielu osób będzie brzmiała obco. W prostych słowach: jest to suchość w jamie ustnej, czyli dolegliwość, z którą praktycznie każdy z nas musi się od czasu do czasu zmierzyć. Szczególnie może przytrafić się osobom przebywającym w dusznych, niewywietrzonych pomieszczeniach, a także bardzo spragnionym. Czasem jednak utrzymuje się pomimo właściwego nawodnienia organizmu. Jak sobie radzić z tą przypadłością?

Domowe sposoby na suchość jamy ustnej

Wiele osób próbuje sobie radzić z wyżej opisanym problemem domowymi sposobami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Jednym z nich jest płukanie ust naparem z szałwii, który dobrze sprawdza się w przypadku suchości jamy ustnej wywołanej chorobą. Suchość może być bowiem spowodowana nadczynnością tarczycy lub cukrzycą. Wiele osób cierpi jednak na suchość jamy ustnej wskutek niewłaściwej diety. Wtedy z kolei poleca się jedzenie natki pietruszki czy przegryzanie naci selera. W niektórych kręgach bardzo popularne są także ssanie kostek lodu oraz niewielkich zamrożonych kawałków ananasa, które dobrze nawilżają wysuszoną śluzówkę. Suchość jamy ustnej mogą także odczuwać osoby osłabione, a także będące pod wpływem zmian o charakterze hormonalnym – cierpiące na anemię, bulimię, ciężarne czy matki karmiące piersią.

Niezawodny płyn do płukania ust

Istnieją także specjalne płyny do płukania jamy ustnej, które dodatkowo wpływają na zachowanie świeżego oddechu, zdrowsze dziąsła, a także bielsze i mocniejsze zęby. Ich stosowanie zalecane jest przez stomatologów i spotyka się z coraz większych uznaniem. Warto zaopatrzeć się w tego rodzaju specyfik, aby nie tylko pozbyć się suchości jamy ustnej, ale także idących za nią próchnicy zębów, trudnościami w jedzeniu czy nawet mówieniu. Wśród licznych propozycji Listerine znajdują się różnego rodzaju płyny, dzięki czemu każda osoba zainteresowana ofertą bez problemu będzie w stanie znaleźć specyfik odpowiednio dopasowany do indywidualnych potrzeb.