Autodiler

Skup samochodów w świetle praw

Skup aut używanych cieszy się coraz większą popularnością. Umożliwia on bowiem sprzedaż auta w bardzo szybkim czasie i niezależnie od jego stanu technicznego. Z tego rozwiązania mogą korzystać zarówno osoby indywidualne, jak i firmy takie jak korporacje taksówkowe czy szkoły nauki jazdy. Czy taki sposób jest jednak bezpieczny? Jak wygląda proces skupu w świetle litery prawa?

Na czym polega skup samochodów?

Istnieje kilka sposobów na to, aby sprzedać samochód:

  • transakcja bezpośrednia,
  • oddanie auta do komisu (transakcja pośrednia),
  • skup aut (sprzedaż od ręki).

Skup samochodów to w praktyce bardzo prosty i dobry sposób na to, aby w krótkim czasie sprzedać używane auto. Firmy zajmujące się skupem zazwyczaj zainteresowane są pojazdami wszystkich marek i rodzajów. A zatem niezależnie od tego, czy masz auto osobowe, czy dostawcze, czy jest nim Volvo, Fiat czy Mercedes oraz czy jest sprawne i w dobrym stanie technicznym, czy niesprawne i rozbite – taka firma chętnie go od Ciebie odkupi. Twoje auto nie ma aktualnego przeglądu, ubezpieczenia albo rejestracji? Nie przejmuj się, profesjonalne firmy, oferujące usługę skupu samochodów, posiadają własną lawetę i bez najmniejszego problemu odbierają maszyny z obecnej lokalizacji.

Profesjonalne oraz doświadczone firmy zapewniają rzetelną wycenę samochodu i natychmiastową zapłatę w gotówce. A co z umową? Czy taka procedura jest legalna?

Skup samochodów a przepisy

Skup aut używanych jest jak najbardziej zgodny z prawem. Oczywiście możemy trafić na nieuczciwe firmy na rynku, ale czy nie zdarza się tak w każdej dziedzinie handlu?

W praktyce i w świetle litery prawa firma, oferująca skup samochodów używanych, jest standardowym kupcem. A zatem legalna sprzedaż pojazdu do skupu poświadczona jest umową, w której my, jako właściciele zrzekamy się praw do samochodu oraz za ustaloną wcześniej kwotę przekazujemy go w ręce nowego właściciela.

Na co warto zwrócić uwagę podczas sprzedaży auta do skupu?

„Wycena samochodu to dla nas kluczowy etap procesu sprzedaży. Dlatego też zaoferowana przez firmę skupującą kwota musi nas satysfakcjonować. Jeśli tak nie jest, warto sprawdzić, ile są w stanie nam zaoferować inne, podobne firmy. Pamiętajmy o tym, że wycena pojazdu absolutnie nie zobowiązuje nas do jego sprzedaży. Zgodnie z prawem i na tym etapie możemy bowiem bez żadnych konsekwencji odstąpić od transakcji” – wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy Autodiler z Lublina, która specjalizuje się w skupie aut używanych.

Podczas tego typu transakcji warto również zwrócić uwagę na umowę. Jak już wyżej wspominaliśmy, powinna to być standardowa umowa sprzedaży samochodu. Przed jej podpisaniem, należy ją dokładnie i w całości przeczytać. Pamiętajmy również o tym, że mamy prawo zaproponować wniesienie do niej ważnych dla nas poprawek.