ogrzewanie tarasów

Skuteczne i ekonomiczne ogrzewanie tarasów

W jaki sposób można ogrzać przestrzeń otwartą lub półotwartą, gdzie straty ciepła praktycznie uniemożliwiają zastosowanie tradycyjnych, konwekcyjnych źródeł ciepła?

Ogrzewanie namiotów lub wnętrz hal wystawowych a także tarasów i podestów czy scen wymaga zupełnie innego podejścia. Straty ciepła, do jakich dochodzi w takiej sytuacji są na tyle duże, że w praktyce ogrzanie takiego miejsca jest niezwykle kosztowne. Tradycyjne grzejniki wykorzystujące zjawisko konwekcji nie sprawdzają się więc w ogóle w tego typu zastosowaniach. W jaki sposób można więc zapewnić nie tylko skuteczne ale i uzasadnione ekonomicznie ogrzewanie tarasów, namiotów wystawowych łub eventowych? Z pomocą przychodzi nam tutaj promieniowanie podczerwone.

Promienniki cieplne i promieniowanie podczerwone.

Grzejniki konwekcyjne nie wszędzie się sprawdzają. Na szczęście zapewnienie wystarczającego komfortu cieplnego osobom przebywającym nawet na otwartej przestrzeni jest możliwe z wykorzystaniem zjawiska promieniowania podczerwonego. Podobnie do sposobu, w jaki na co dzień ogrzewa nas słońce, promienniki cieplne emitują promieniowanie podczerwone, które oddziaływuje bezpośrednio na nasze ciała. Tego typu promienniki elektryczne można stosować więc do ogrzewania osób przebywających w pomieszczeniach, w których trudno jest zapewnić komfort termiczny za pomocą tradycyjnych źródeł ciepła.

Promienniki ciepła zamiast grzejników konwekcyjnych.

W odróżnieniu od standardowego grzejnika konwekcyjnego, który ogrzewa najpierw powietrze oddające potem ciepło powierzchniom budynku oraz ludziom i zwierzętom, promienie podczerwone działają bezpośrednio na nasze ciała oraz na wszystkie przedmioty i płaszczyzny, które znajdują się w ich zasięgu. Dzięki temu odczuwamy miłe ciepło nawet przebywając w nizszej temperaturze niż ta, która jest zazwyczaj potrzebna do zapewnienia nam podobnego komfortu w pomieszczeniach ogrzewanych konwekcyjnie. Dzięki zastosowaniu promieniowania podczerwonego można w ten sposób podgrzewać nawet bardzo duże, otwarte przestrzenie. Elektryczne promienniki cieplne są bardzo często stosowane w halach przemysłowych i magazynowych, na fermach kurzych oraz wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z instalacji C. O. lub gdzie ze względu na duże straty ciepła, jest ona bardzo mało wydajna.