Oferty pracy

Jak skutecznie poszukiwać pracy?

Poszukiwanie pracy często postrzegane jest jako trudne i stresujące zajęcie. Nic dziwnego, może gonić nas czas, spędzać sen z powiek groźba braku stałego źródła dochodu, a także własna ambicja.

Warto jednak wiedzieć, że stres związany z szukaniem zatrudnienia można zminimalizować, a cały proces poszukiwań maksymalnie przyspieszyć. Kluczowe są tu dwie kwestie: po pierwsze dobra organizacja, po drugie wykorzystanie optymalnych narzędzi i technik poszukiwania.

Szukanie pracy – jak się przygotować?

Na początek uporządkujmy własne oczekiwania i wyobrażenia dotyczące przyszłej posady. Odpowiedzmy sobie na kilka prostych, podstawowych pytań.

  • Jakie stanowisko nas interesuje?
  • Czy bierzemy pod uwagę także inne posady, np. w pokrewnych branżach?
  • Czy dopuszczamy możliwość tymczasowej pracy w zupełnie innej dziedzinie?
  • Jakie formy zatrudnienia są dla nas dopuszczalne (rodzaje umowy, czas i miejsce pracy)?
  • Czy bierzemy pod uwagę pracę w obcym języku?
  • Czy przeprowadzka do innej miejscowości z powodu propozycji zatrudnienia wchodzi w grę?

Gdy już wiemy, czego szukać na rynku pracy, zróbmy porządek w dokumentach rekrutacyjnych. Skompletujmy świadectwa pracy, dyplomy, uzupełnijmy CV, a jeśli chcemy dołączyć do niego zdjęcie – zadbajmy o to, by było aktualne i profesjonalne.

Jeśli tworzyliśmy nasze curriculum vitae dawno temu, warto jeszcze raz dokładnie się mu przyjrzeć – standardy i trendy rekrutacyjne ulegają bowiem zmianom. Obecnie mile widziane jest na przykład umieszczanie na początku CV tzw. profilu pracownika, czyli krótkiej, kilkuzdaniowej notatki określającej jego doświadczenie i oczekiwania zawodowe. Warto też zastanowić się, czy do naszego dokumentu nie wkradły się zbędne informacje – np. dotyczące wykształcenia nieistotnego z uwagi na aplikowane stanowisko. A może w naszym przypadku lepszym wyborem będzie niestandardowy układ życiorysu zawodowego, np. CV funkcjonalne? Podkreśla ono umiejętności i kwalifikacje, a przy okazji pomaga odwrócić uwagę od dłuższych przerw w życiu zawodowym. Na koniec istotna sprawa – czyli szata graficzna dokumentu. Zastanówmy się, czy CV wygląda nowocześnie, przejrzyście, czy też przywodzi na myśl trendy sprzed dekady.

Zadbajmy także o prozaiczne sprawy – na rozmowę kwalifikacyjną będziemy potrzebować schludnego ubrania, eleganckiego bądź w stylu smart casual – nie zostawiajmy zakupu czy odświeżenia garderoby na ostatnią chwilę, gdyż to tylko potęguje stres. Miejmy też świadomość, że obecnie wiele rozmów kwalifikacyjnych prowadzonych jest przez internet. Czy mamy warunki techniczne, by brać udział w takiej rekrutacji, nasze łącze internetowe jest dość szybkie, a kamerka i mikrofon sprawne?

Krok po kroku zadbajmy o kolejne szczegóły. Jeśli aktualnie pozostajemy bez zatrudnienia, umówmy się na wizytę w urzędzie pracy. W urzędzie możemy skorzystać między innymi z bezpłatnego doradztwa zawodowego, uzyskać informację o targach pracy czy szkoleniach. Znajdziemy tam także oczywiście propozycje zatrudnienia. Ponadto, jeśli uzyskamy status osoby bezrobotnej, obejmie nas ubezpieczenie społeczne.

Oferty pracy – gdzie je znaleźć?

Oczywiście możemy po prostu zalogować się do mediów społecznościowych i zacząć przeglądać kolejne, mniej lub bardziej przypadkowe posty związane z interesującą nas branżą. Albo czekać, aż urząd pracy czy komercyjna agencja zatrudnienia znajdzie dla nas jakąś posadę. Szukanie pracy w ten sposób może być jednak czasochłonne, żmudne, a także potęgować zdenerwowanie i poczucie, że skoro nie pojawiają się przed nami propozycje, to widocznie prześladuje nas pech albo na rynku nie ma pracy dla osób z naszymi kwalifikacjami… Tymczasem prawda bywa inna – być może nie wiemy, jak dotrzeć do jak największej liczby ogłoszeń mieszczących się w spektrum naszych możliwości zawodowych.

Nie ma wątpliwości, że obecnie głównym źródłem ogłoszeń o pracę jest internet. Przeglądanie ofert warto usystematyzować, korzystając z użytecznych narzędzi – takich jak profesjonalny portal pracy. Jest to platforma dedykowana rekrutacji, na której spotykają się pracodawcy i kandydaci. W Polsce działa kilka tego typu serwisów, warto zdecydować się na popularny, czyli dający dostęp do jak największej liczby ogłoszeń. Dobrym wyborem jest na przykład praca.pl – łatwy w obsłudze, darmowy i bezpieczny portal z ogłoszeniami o pracę. Dzięki niemu możemy np. filtrować oferty z uwagi na obszar zawodowy, miejsce zatrudnienia, tryb pracy (np. praca zdalna), datę publikacji ogłoszenia. Serwis ten jest godny polecenia także z innych względów – po założeniu konta możemy korzystać z darmowego kreatora CV, ustawić job alert, zapisać się do newslettera, kontaktować się z pracodawcami z poziomu portalu. Są to nowoczesne, bardzo użyteczne narzędzia, które znacząco ułatwiają proces rekrutacji.

W czasie szukania pracy niejednokrotnie możemy poczuć zniechęcenie czy stres związany z brakiem odpowiedzi na nasze zgłoszenia. Nie traćmy jednak wiary w siebie, do całej sprawy podejdźmy zadaniowo i planujmy kolejne kroki – a w końcu na pewno uda nam się znaleźć satysfakcjonującą posadę. Powodzenia!