emolienty

SOS dla skóry wrażliwej i atopowej, czyli emolienty – czym są i kiedy je stosować?

Wiele osób boryka się z problemem suchej i delikatnej skóry. Nieodpowiedni poziom jej nawilżenia zmniejsza naturalną barierę ochronną naskórka, w efekcie, czego dochodzi do mikrouszkodzeń. Emolienty to preparaty, które doskonale radzą sobie z problemami skóry wymagającej szczególnej pielęgnacji.

Czym są emolienty?

Emolienty to preparaty, który powinny być stosowane u osób z delikatną i wrażliwą skórą. Taką cechuje niewystarczający poziom wody, a często wchłanianie pierwiastków odżywczych jest utrudnione. W efekcie pojawia się suchość skóry, której często towarzyszy łuszczenie oraz występowanie podrażnień. Niejednokrotnie występują zaczerwienienia, drobne siniaki, a nawet uporczywy świąd. Emolienty doskonale radzą sobie ze wszystkimi wymienionymi problemami, a dodatkowo skutecznie zapobiegają ich powstawaniu. Są one szczególnie polecane osobom z atopową skórą oraz podrażnieniami mającymi podłoże alergiczne.

W jakich produktach możemy znaleźć emolienty?

Błędem jest określanie ich każdego preparatu nawilżającego. Wiele z nich, bowiem spełnia tylko pojedyncze funkcje, a poprzez dużą ilość parabenów nie nadaje się do pielęgnacji skór wyjątkowo wrażliwych i wymagających wyjątkowej pielęgnacji. Naturalnymi emolientami są na przykład wazelina, parafina, lanolina, woski oraz palmityniany. Ich stosowanie jest szczególnie zalecane osobom w podeszłym wieku, dzieciom oraz osobom, u których występuje niedostateczny poziom nawilżenia skóry. Preparaty te są stosowane z powodzeniem w leczeniu takich chorób jak: świąd, łuszczyca czy wyprysk przewlekły.