Opel VECTRA

Sprzęgło Opel VECTRA

Sprzęgło jest elementem maszyny do sztywnego, elastycznego, ruchomego lub odłączalnego połączenia dwóch wałów. Elastyczne sprzęgło może być połączeniem kształtowym, jak również przenoszącym moc. Połączenie umożliwia przeniesienie obrotu między obydwoma wałami, a tym samym moment obrotowy i ostatecznie, to, o co w zastosowaniach urządzeń takie sprzęgła zawierających – pracę mechaniczną.

Po co nam sprzęgło w samochodzie

Przykładowo po co nam sprzęgło w Opel VECTRA? W przypadku stosowania w pojazdach silnikowych służy do optymalnego wykorzystania całego zakresu mocy wytwarzanej przez silnik i jest to przeważnie jednotarczowe suche sprzęgło. Służy do przerywaniu przepływu mocy między silnikiem a skrzynią manualną, gdy zmienia się bieg lub gdy pojazd powinien stać przy włączonym silniku. Podczas rozruchu połączenie cierne jest stale zwiększane za pomocą „przesuwnego” sprzęgła, aż do osiągnięcia stanu pełnego sprzężenia.

W przeciwieństwie do przekładni z różnymi prędkościami wejściowymi i wyjściowymi lub momentem wejściowym i wyjściowym, sprzęgła mogą przenosić tylko momenty i prędkości, ale ich nie konwertują. Oznacza to, że prędkość i moment obrotowy na wale wejściowym sprzęgła są większe lub równe wartościom na wale wyjściowym.

Jak pracuje sprzęgło

Najbardziej znane z trzech praw dynamiki Newtona (ostatnie) twierdzi i utrzymuje, że przyśpieszenie, z jakim samochód się porusza jest wprost proporcjonalne do sił na niego działających i odwrotnie proporcjonalne do jego masy. Masa samochodu jest po załadowaniu bagaży i wejściu doń kierowcy i ewentualnie pasażerów jest stała, więc by uzyskać przyspieszenie trzeba użyć siły, której dostarcza silnik. Najwięcej jej potrzeba przy ruszaniu z miejsca i bardzo szybkiej jeździe. Do regulacji prędkości obrotowej kół samochodu służy skrzynia biegów. Sprzęgło łączy te dwa urządzenia. Silnik największą siłę (moc) generuje na wysokich obrotach, ale przy ruszaniu koła się kręcą bardzo wolno, więc skrzynia biegów drastycznie redukuje obroty. Sprzęgło Opla VECTRY (na przykład) za pośrednictwem specjalnych krążków ciernych i systemu sprężyn pozwala płynnie i skutecznie przez wiele lat, tysiące razy łączyć i rozłączać silnik z przekładnią.

Oprócz sztywności i możliwości łączenia/rozłączania sprzęgło Opla VECTRY może pełnić inne funkcje:

Dzięki niemu można skompensować w zadanych granicach fakt, że dwa wały nie są wyrównane, są przesunięte względem siebie i / lub nie mają tego samego kierunku.

Można wykonać połączenie sprężyste skrętne, w wyniku, czego amortyzatory momentu obrotowego i prędkości obrotowej są tłumione.

Materiał zastosowany w sprzęgle (na przykład guma) może tłumić propagację hałasu przenoszonego przez konstrukcję.

Sprzęgło może zapewnić ochronę przed przeciążeniem, na przykład przez zastosowanie określonych elementów rozłączających lub ślizgowych.