Poland Optical

Sprzęty wykorzystywane w chirurgii okulistycznej

Chirurgia okulistyczna to niezwykle dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, która umożliwia skuteczne poradzenie sobie z wcześniej niemożliwymi do usunięcia problemami. Za pomocą operacji okulistycznej dziś lekarze są w stanie usnąć zaćmę, poradzić sobie z problemem stożka rogówki, wspomóc leczenie niektórych rodzajów jaskry, a także dokonać laserowej korekcji wzroku. Jakie urządzenia są najczęściej wykorzystywane w chirurgii okulistycznej?

Lasery w chirurgii okulistycznej

Najczęściej stosowanym rodzajem urządzeń w chirurgii okulistycznej są zdecydowanie lasery medyczne. Ich zastosowanie w zabiegach okulistycznych jest konieczne, ponieważ zapewniają one bardzo dużą dokładność wszystkich wykonywanych operacji. Bez nich na pewno nie byłoby możliwe skuteczne korygowanie wad wzroku czy leczenie zaćmy i schorzeń siatkówki. W zależności od tego, jaki zabieg trzeba wykonać, a dokładniej, który odcinek oka trzeba zoperować, stosuje się jeden z trzech rodzajów laserów okulistycznych:

  • Lasery yagowe – służą do wykonywania operacji przedniego odcinka oka, czyli przede wszystkim do operacyjnego usuwania zaćmy oraz łagodzenia objawów jaskry.
  • Lasery argonowe – stosowane są do wykonywania leczenia schorzeń tylnego odcinka oka, czyli przede wszystkim schorzeń siatkówki oraz retinopatii cukrzycowej, czyli bardzo często występującego powikłania u cukrzyków.
  • Lasery excimerowe – stosowane do leczenia schorzeń rogówki oka, czyli przede wszystkim laserowej korekcji wzroku. Zastosowanie tego lasera umożliwia usunięcie każdej wady wzroku, także astygmatyzmu.

Fakoemulsyfikatory

Te urządzenia służą do wykonywania operacji chirurgicznego usuwania zaćmy, czyli zmętniałej soczewki oka. O to, w jaki sposób działa to urządzenie zapytaliśmy naszego rozmówcę, specjalistę z firmy Poland Optical, jednego z najbardziej znanych dystrybutorów sprzętu okulistycznego i optycznego w Polsce:

„Fakoemulsyfikator służy do rozdrabniania zmętniałej soczewki oka za pomocą generowanych fal ultradźwiękowych oraz jednoczesnego odsysania kawałków zmętniałych kawałków soczewki. Głowica urządzenia jest wprowadzana do oka przez wykonane wcześniej niewielkie 3 mm. Nacięcie. Zabieg ten jest bardzo bezpieczny i wykonuje się go w ramach chirurgii jednego dnia. Wykonuje się go w kroplowym znieczuleniu miejscowym lub w przypadku braku współpracy ze strony pacjenta, w znieczuleniu ogólnym.”