Śrutownice

Śrutownice czyszczące beton

Śrutownice to urządzenia służące do oczyszczania powierzchni o dużych wymiarach, takich jak np. konstrukcje stalowe, wagony, a także powierzchnie betonowe.

Robią to przy pomocy ścierania, czyli najczęściej metalowego śrut, który jest rozpędzany za pomocą sprężonego powietrza. Oczyszczanie powierzchni ma na celu przygotowanie jej do malowania, zabezpieczania antykorozyjne, czy też jak w przypadku betonu, do położenia płytek lub paneli.

Śrutownice możemy podzielić na wiele rodzajów w zależności od konkretnych zastosowań. Do urządzeń śrutowniczych możemy zaliczyć chociażby szlifierki planetarne, czyli szlifierki do betonu. Posiadają one planetarny system obracania się głowic, który pozwala szlifować beton, nie powodując powstawania na nim rys. Przeznaczone są do pracy na niewielkich powierzchniach oraz do punktowego szlifowania i polerowania posadzki betonowej. Do innych urządzeń tego typu, możemy zaliczyć frezarki do betonu. Frezarka do betonu może pracować zarówno spalinowo, jak i elektrycznie. Mogą także być ręczne, lub pracować na kółkach. Wybór jest zatem szeroki. Frezarki pomagają przede wszystkim w wygładzeniu powierzchni betonu i zniwelowanie wszelkich nierówności. Tego rodzaju sprzęt jest szczególnie przydatny w branży związanej z budową dróg. Doskonale sprawdza się bowiem w wygładzaniu powierzchni asfaltu. Staje się zatem pomocny w tego typu pracach. Do pozostałych zastosowań można zaliczyć naprawę chodników, usuwanie nawierzchni, czyszczenie lub przygotowanie podłoża, tworzenie powierzchni antypoślizgowe, czy też usuwanie oznakowania poziomego z jezdni.

Mogą także skutecznie współpracować z odkurzaczami przemysłowowymi, gdyż często posiadają dostosowane przyłącza. Odkurzacze przemysłowe to urządzenia działające na takiej samej zasadzie, jak te w każdym domu. Są jednak tak skonstruowane i przystosowane, aby mogły dbać o czystość w dużo cięższych i bardziej wymagających warunkach, takich jak chociażby praca przy powierzchniach betonowych. Odkurzacze takie mogą pracować na mokro oraz bezworkowo. Każdy model posiada klasę odpylania, która w pewien sposób określa, jak bardzo jest wydajny. Jest on doskonałym uzupełnieniem oprzyrządowania potrzebnego przy pracach, w których używane są szlifierki i frezarki do betonu.