rusztowania budowlane

Jakie standardy muszą spełniać rusztowania budowlane (małe rusztowania-wieżyczki)

Obowiązujące w Polsce rozporządzenia i normy, a także standardy BHP Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, pomagają zapewnić bezpieczne oraz skuteczne praktyki podczas prac z rusztowaniami. Montaż rusztowań zamiast drabin zalecany jest wszędzie tam, gdzie pozwalają na to warunki lokalne. Alternatywą dla przejść z drabinkami założonymi wewnątrz rusztowań modułowych mogą być także wieże schodowe. Co warto wiedzieć o standardach, jakie muszą spełniać rusztowania budowlane?

Standardy dotyczące rusztowań – mnogość przepisów

Mnogość nakładających się na siebie przepisów dotyczących wykonywania robót budowlanych w Polsce może sprawiać nie lada problem już na etapie planowania i organizacji. Choć precyzyjne projektowanie wykonywania prac może wydawać się uciążliwe i w pierwszej chwili zbędne, przepisy i standardy są potrzebne. Projektowanie robót budowlanych pozwala na ich sprawną realizację (prace wykonywane są we właściwej kolejności, odpowiednimi narzędziami itd.), a co za tym idzie na minimalizację kosztów inwestycji, jednak najważniejsze jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa na placu budowy. Standardy, które muszą spełniać rusztowania budowlane, to temat niezwykle obszerny.

Wpływ podziału rusztowań na standardy, jakie muszą spełniać

Obowiązujące w Polsce przepisy wskazują cztery sposoby podziału rusztowań. To podział ze względu na budowę konstrukcji, sposób użytkowania, zastosowanie materiałów i przenoszenie obciążeń, gdzie kolejno mamy:

  • rusztowania ramowe, modułowe, stojakowe, specjalne, kozłowe i wspornikowe,
  • rusztowania nieruchome i ruchome,
  • rusztowania stalowe, aluminiowe, drewniane i inne,
  • wolnostojące, przyścienne i podwieszone.

Dokładne instrukcje dotyczące montażu rusztowań i ich eksploatacji, w zależności od rodzaju, powinien wskazać producent, jednak ogólne standardy, które muszą spełniać rusztowania budowlane, są takie same dla wszystkich – i to o nich opowiemy.

Najważniejsze standardy dotyczące rusztowań

Jak mówi nam przedstawiciel wypożyczalni sprzętu budowlanego i rusztowań Ramirent, przepisy wskazują, że wszędzie tam, gdzie pozwalają na to warunki, w pierwszej kolejności należy stosować rusztowania robocze lub wieże schodowe zamiast drabin. Każde rusztowanie składa się z ram, stężeń, podestów i poręczy; w przypadku rusztowań kotwionych do podłoża, dodatkowo montowane są tzw. stopy. Każde rusztowanie wykonane z metalowych elementów (ustawione na zewnątrz budynku, konstrukcji) musi być uziemione. W niektórych przypadkach konieczny jest też montaż daszków ochronnych. Piony komunikacyjne – które często nazywamy po prostu drabinkami – są montowane łącznie ze wznoszeniem konstrukcji samego rusztowania. W przypadku małych rusztowań-wieżyczek nie musimy martwić się rozstaw drabinek, jednak w przypadku dłuższych rusztowań należy zadbać o to, by były zamontowane w odległości nie większej niż 20 m od końców rusztowań. Odległość między pionami komunikacyjnymi nie powinna przekraczać 40 m.

Konstrukcja rusztowań zawsze musi być dobrana i dopasowana pod kątem wykonywanych robót. Standardy, które muszą spełniać rusztowania budowlane, są więc zależne od powyższego. Od rodzaju i sposobu wykorzystania rusztowania zależy dalej właściwy i bezpieczny montaż.