Czy szamba betonowe to relikt przeszłości?

W czasach szerokiego dostępu do sieci kanalizacyjnej szamba wydają się nie mieć prawa bytu.

Jest to jednak przekonanie błędne, gdyż zbiorniki bezodpływowe również dzisiaj znajdują szerokie zastosowanie, nie tylko do gromadzenia nieczystości.

Kiedy powinno się zbudować szambo?

Szambo budujemy w sytuacji braku dostępu do sieci kanalizacyjnej lub niemożności zbudowania oczyszczalni ścieków, z powodu zakazu odprowadzania ścieków do wody lub gruntu. Budowa szamba jest też wyjściem w przypadku, gdy rodzaj gruntu nie pozwala na inne rozwiązania. Jedynym ograniczeniem budowlanym jest rodzaj terenu, gdyż szambo nie może być wzniesione w miejscu narażonym na powodzie i zalania.

Zastosowanie szamb betonowych

Szamba w swojej podstawowej funkcji służą do gromadzenia fekaliów. Montuje się je przy budynkach, które pozbawione są dostępu do sieci kanalizacyjnej. Mogą mieć charakter tymczasowy, dopóki nie nastąpi przyłączenie do sieci lub mogą z czasem przekształcić się w przydomową oczyszczalnię ścieków. Dopóki to nie nastąpi, zbiorniki na szamba muszą być okresowo opróżniane, a nieczystości wywożone do oczyszczalni.

Szamba betonowe można również z powodzeniem wykorzystać w przemyśle, jako zbiorniki do przechowywania substancji ciekłych, tłuszczy lub tworzyw sztucznych. Małe szamba betonowe mogą służyć w rolnictwie do magazynowania warzyw lub przechowywania naturalnych nawozów, a nawet jako kompostownik.

Szambo betonowe może posłużyć również jako zbiornik na wodę, którą można wykorzystywać w przemyśle do procesów produkcyjnych, a w rolnictwie do podlewania upraw. Jest to sposób na wykorzystanie wody deszczowej w sposób ekologiczny i zarazem ekonomiczny.

Zalety szamb betonowych

Szambo betonowe charakteryzuje się duży ciężarem, co jest jedną z jego zalet, istotną zwłaszcza na gruntach podmokłych. Dzięki temu zbiornik pozostaje na jednym miejscu i nie ulega przemieszczeni ku górze, nawet w czasie napierania podnoszących się wód gruntowych.

Na szczęście szamba betonowe są wodoszczelne, utrzymują nieczystości w jednym miejscu, a dzięki temu nie zanieczyszczają pobliskich wód gruntowych, zapewniając pełną ochronę środowiska naturalnego.
Beton to materiał wytrzymały i tani, co przekłada się na niską cenę i wytrzymałość szamb betonowych, co gwarantuje bezawaryjne działanie przez lata. Dodatkowo nad zbiornikiem na szambo można umieścić podjazd, a w przypadku późniejszego przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, można zmienić przeznaczenie zbiornika, przekształcając go w zbiornik na wodę do podlewania roślin.

Szamba betonowe są zbiornikami uniwersalnymi o szerokim zastosowaniu, szczególnie na terenach podmiejskich. Poza tym mają wiele zalet i chociażby z tego powodu jeszcze długo nie zostaną wyparte przez inne rozwiązania.