Rust Stop

Szkodliwy wpływ wody na karoserię samochodu

Woda to największy wróg stali – materiału, z którego w znacznym stopniu zbudowane są nasze samochody. Co prawda w procesie produkcji stosowane są różnego rodzaju powłoki, zapobiegające bezpośredniemu kontaktowi elementów stalowych z wodą opadową lub wilgocią zawartą w powietrzu, jednak nie są one wieczne i w stu procentach skutecznie. Z czasem powłoki te ulegają uszkodzeniu, co da się zauważyć po powstających na karoserii ogniskach korozji.

Jak dochodzi do korozji?

Korozja to inaczej proces utleniania się metalu w kontakcie z środowiskiem zewnętrznym – zazwyczaj mówi się o niej w kontekście stopów żelaza, czyli między innymi stali, niszczejącej w kontakcie ze środowiskiem wodnym. W wyniku korozji powierzchnia metalu pokrywa się niejednolitą kruchą warstwą w rudo-brunatnym kolorze, który nazywamy rdzą. Korozja jest wynikiem właściwości działających na siebie substancji – metalu oraz wody. Stal, która jest przewodnikiem energii elektrycznej nigdy nie jest jednorodna. W wyniku kontaktu z wodą, która w naturze zawiera mnóstwo różnych elektrolitów dochodzi do wystąpienia lokalnych różnic potencjałów, co z kolei prowadzi do wytworzenia się na powierzchni metali ogniw galwanicznych, nazywanych również ogniwami korozyjnymi.

Jak radzić sobie z korozją?

Elementy samochodu są na różne sposoby zabezpieczane przed działaniem wilgoci. Najlepszym przykładem jest lakier, który tworzy na karoserii warstwę ochronną, zapobiegającą utlenianiu się metalu. Problem w tym, że wilgoć ma tendencję do przenikania w nawet najciaśniejsze zakamarki, których pełne zabezpieczenie jest niemożliwe – to właśnie w takich zakamarkach najczęściej rozwija się korozja. Jak sobie z nią radzić? Najskuteczniejszą metodą jest użycie specjalnego zabezpieczenia antykorozyjnego, takiego jak Rust Stop.

– „Rust Stop to preparat, którego zadaniem jest powstrzymanie rozwoju korozji w samochodzie i czasowa ochrona powierzchni” – wyjaśnia przedstawiciel firmy Rust Check Poland – Szczególnie dobrze spisuje się w ochronie przekrojów zamkniętych, szwów, połączeń zgrzewanych i zakładkowych, a także innych trudnodostępnych miejsc, w których zastosowanie innych metod zabezpieczenia jest niemożliwe.

Jak działa Rust Stop?

Zasada działania Rust Stop jest bardzo prosta. Po naniesieniu go na zawilgocone miejsce preparat dokładnie penetruje zakamarki i emulguje się z wodą, w wyniku czego wypiera ją ze szczelin. Następnie pokrywa powierzchnię metalu i wstrzymuje dalsze zachodzenie utleniania metalu, tym samym powstrzymując rozwój korozji. Należy pamiętać, że ochrona gwarantowana przez Rust Stop jest tylko czasowa i po pewnym czasie wymaga odnowienia. Ponadto, mimo że Rust Stop jest w stanie usunąć niewielkie ogniska korozji, to jego głównym zadaniem jest zapobieganie ich powstawaniu i rozwojowi – dlatego tak istotne jest jego regularne stosowanie.