outsourcing pracowniczy

Gdzie szukać rąk do pracy?

Dzisiaj bez wątpienia rynek pracy należy do pracowników, którzy sami stawiają warunki pracodawcom. Outsourcing pracowniczy nie jest na pewno łatwym zadaniem, ponieważ trzeba znaleźć argumenty, które będą w stanie przekonać konkretną osobę do zmiany miejsca pracy.

 

Kiedyś to pracownicy bili drzwiami i oknami w poszukiwaniu zajęcia, a dzisiaj pracodawcy sami musza poszukiwać kandydatów w innych firmach i „podkradać ich” konkurencji. Osoby zajmujące się outsourcingiem pracowniczym często musza bardzo dokładnie zapoznać się z konkretnym rynkiem i przeprowadzić sporo rozmów, zanim będą w stanie zaproponować szefowi firmy najlepszą kandydaturę. Sama oferta musi być na tyle przekonująca, aby skusić specjalistę do podjęcia zatrudnienia i zmiany swojego życia. Zwykle oznacza to spore korzyści finansowe, ale też wiele poświęceń.

 

Jacy pracownicy są dziś najbardziej pożądani na rynku pracy?

Osób, które mogą pracować w sklepie z ubraniami, czy na poczcie nie brakuje. Dziś prawie każdy młody człowiek jest wykształcony i posiada podstawowe umiejętności, jak praca z komputerem, jazda samochodem, czy też znajomość języka obcego. Trudno jednak znaleźć kogoś, kto specjalizuje się w danej dziedzinie i jest w niej ekspertem. Tacy specjaliści nie muszą sami szukać zajęcia, ponieważ dzięki outsourcingowi pracowniczemu są rozchwytywani przez największe firmy.

 

Przede wszystkim, poszukuje się osób, które są rzetelne i pracowite. Młode osoby bardzo szybko się zniechęcają i kiedy tylko przytłacza je ilość obowiązków związanych z pracą – rezygnują z konkretnego zajęcia. Dla pracodawcy taka sytuacja związana jest przede wszystkim z koniecznością poniesienia kolejnych kosztów. Każdego nowego pracownika trzeba przeszkolić, przeprowadzić dla niego kurs na stanowisku pracy, czy też skierować go do lekarza medycyny pracy.

 

Kto prowadzi outsourcing pracowniczy?

Poszukiwanie prawdziwego specjalisty wcale nie jest łatwym zadaniem. Często wymaga to wiele czasu, trudu i zaangażowania. Niektóre firmy zatrudniają swoich własnych headhunterów, którzy zajmują się pozyskiwaniem nowych pracowników na kluczowe stanowiska. Bywa jednak, że korzysta się z pomocy firmy zewnętrznej, która musi najpierw bardzo dokładnie poznać konkretne potrzeby pracodawcy i specyfikę funkcjonowania danej firmy, a dopiero później może rozglądać się za opcjami. Zwykle podpatruje się przede wszystkim dobrze radzącą sobie konkurencję i w razie możliwości – zachęca najlepszych pracowników do przejścia na nowe, lepiej płatne stanowiska. Zaoferowanie wyższego wynagrodzenia to absolutne minimum. Zwykle odbywają się w tym zakresie poważne negocjacje, które mogą dotyczyć różnego rodzaju kwestii.