Szybki rozwój branży fiskalnej

Branża fiskalna w naszym kraju rozwija się ostatnimi czasy bardzo intensywnie.

Można to zauważyć głównie przez to, że z roku na rok pojawią się coraz to nowsze urządzenia, które oferują masę różnych nowych funkcjonalności. Wraz ze wzrostem opcji maleję gabaryty urządzenia, przez co są one coraz mniejsze i bardziej poręczne. Niemniej jednak, przedsiębiorcy nie są uzależnieni jedynie od osiągnięć nowoczesnych technologii, gdyż duży wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej mają przepisy.

W zeszłym roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów, które uregulowało w pewnych kwestiach kasy fiskalne. Zmiany zaskutkowały tym, że coraz więcej przedsiębiorców musiało zakupić swoje pierwsze urządzenie rejestrujące. Sprawa nie była łatwa, gdyż przez ostatni rok pojawiło wiele innowacji, jeżeli chodzi o kasy i drukarki fiskalne. Teraz znowu na horyzoncie widać sporo zmian w tej branży, zarówno tych natury technologicznej, jak i oczywiście prawnej. Z nimi również będzie trzeba się zmierzyć, lecz na szczęście jeszcze nie w tym momencie. Zdecydowanie więcej można powiedzieć o aktualnych trendach, jakie panują w branży fiskalnej. Chodzi tutaj głównie o gwałtowne zmniejszanie rozmiarów urządzeń, które stają się coraz mniejsze i bardziej mobilne. Najnowsze urządzenia mają możliwość integracji z innymi urządzeniami peryferyjnymi, jak chociażby wagi sklepowe. Ponadto, niewiele wskazuje na to, że rozwój technologiczny może zwolnić w najbliższych latach – wręcz przeciwnie. Ludzkość stoi w bardzo ważnym momencie swojej historii, gdyż odkrywa coraz więcej możliwości, jakie daje nam różne wykorzystanie dobrodziejstw tego świata. Inną sprawą jest fakt, że kwestia integracji poszczególnych urządzeń pozostawia jeszcze bardzo wiele obszarów do zagospodarowania, co na pewno jest zauważalne przez duże firmy zajmujące się właśnie branżą fiskalną.

Zmiany technologiczne to jedno, ale czego możemy się spodziewać w kwestiach prawnych? Obecne Rozporządzenie funkcjonuje do końca bieżącego roku, więc już niebawem powinny się pojawić nowe ustalenia w tym zakresie. Miejmy nadzieję, że zgodnie z zapowiedziemi resortu finansów, z początkiem przyszłego roku obniżeniu ulegną stawki podatkowe w Polsce. Dla osób korzystających z kas fiskalnych będzie to konieczność przeprogramowania urządzeń, jednak to chyba nie będzie wielki problem w obliczu zmniejszenia podatków.