Drukarki Acuity Select

Termoformowanie. Opis technologii

Termoformowanie to technologia niebezpośrednio, ale związana z poligrafią, w wyniku której otrzymujemy produkt 3D. Wymaga to jednak specjalnego procesu druku, w którym używamy farb przystosowanych do termoformowanych tworzyw.

Proces powstawania gotowego produktu poligraficznego jest wielofazowy i złożony. Sam druk poprzedza wiele czynności w fazie prepress, gdzie dochodzi m.in. do obróbki projektów graficznych, naniesienia ostatnich korekt, próby kolorów czy przygotowania matryc. Również po zakończeniu pracy maszyny drukującej materiały trafiają jeszcze do introligatorni, gdzie poddawane są wykończeniom – falcowaniu, sztancowaniu, bigowaniu i wielu innym. Jest to tak zwana faza projektu postpress, a jedną z czynności, która wpisuje się w tę fazę, jest tytułowy temat artykułu, czyli termoformowanie.

Termoformowanie. O czym mowa?

Termoformowaniem nazywamy technologię, w wyniku której nadajemy płaskim tworzywom sztucznym wybrany dla nich kształt. Tworzywem w tym wypadku może być zarówno folia, jak i wiele rodzajów płyt. Poddawany termoformowaniu materiał jest równomiernie podgrzewany do momentu przekroczenia granicy jego plastyczności. W ten sposób może bezpiecznie rozciągać się i obkurczać, przybierając kształt przypisanej mu formy. Na ostatnim etapie ukształtowane tworzywo schładza się jeszcze przy pomocy wentylatora do stanu, w którym odzyskuje swoje naturalne właściwości. Dalej już produkt trafia do ostatecznej obróbki.

Termoformowanie a poligrafia

Mogłoby się wydawać, że proces obróbki tworzyw sztucznych ma niewiele wspólnego z drukiem. Otóż ma, gdyż nie każda zadrukowana powierzchnia finalnie pozostaje płaska. Ogrom projektów trafia najpierw do drukarni, a dopiero potem zadrukowany już materiał poddawany jest termoformowaniu. Tak powstają na przykład trójwymiarowe, reklamowe szyldy i kasetony. Ale przykładów jest znacznie więcej, gdyż termoformowanie to technologia powszechnie stosowana w realizacji niskonakładowych zleceń dla wielu różnych branż.

Jak zachować dobrą jakość druku po termoformowaniu?

Termoformowanie to proces, w którym tworzywo poddawane jest działaniu wysokich temperatur, pod wpływem których zmienia kształt. Jeśli powierzchnia tworzywa jest już zadrukowana, te same temperatury oddziałują również na użytą farbę drukarską. Jakiej więc farby użyć do druku, żeby na skutek wysokich temperatur nie utraciła swoich właściwości? Na to pytanie odpowie nam już ekspert reprezentujący firmę FujiFilm Sericol Polska.

– „Generalnie projekty przygotowywane pod kątem termoformowania, wykonywane są w technice sitodruku, z użyciem opracowanych dla tej techniki, specjalnych farb drukowych. Ponieważ jednak realizacja takich projektów jest czasochłonna, a także kosztowna, powoli odchodzimy od sitodruku na rzecz druku cyfrowego. Marka FujiFilm opracowała serię tuszów do drukarek cyfrowych, mając na uwadze właściwości, jakie powinien zachować druk na termoformowanych tworzywach. Są to tusze, które m.in. świetnie znoszą rozciąganie materiału i jego formowanie w temperaturze nawet do 200oC, charakteryzujące się wyjątkową przyczepnością na różnych podłożach, a dodatkowo odporne na obróbkę wykończeniową – wszelkie zgniatania, zginania i obracania tworzywa. Mimo praktycznie deformowania tuszu, do którego dochodzi w procesie termoformowania, pozostaje to bez znaczenia dla wartości projektu. Otrzymywany przy użyciu naszych produktów efekt to grafika w żywych kolorach i bliska fotograficznej jakość druku”.

Tusze to nie jedyny produkt, który znana marka dedykowała projektom wymagającym termoformowania. Drukarki Acuity Select zdobyły dużą popularność na świecie jako maszyny przeznaczone do realizacji zadań poprzedzających ten proces. Są to maszyny z płaskim stołem, które umożliwiają zadruk arkuszy o wymiarach 2,5×3,05 metra. Jest to powierzchnia, jaką zadrukować można, korzystając z drukarki Acuity Select w wersji z podwójnym stołem. W standardowej maszynie wymiary stołu wynoszą 2,5×1,25 metra.

Kilka słów podsumowania

Poprzez zaadoptowanie druku cyfrowego do projektów związanych z termoformowaniem, pozyskaliśmy tańszą metodę ich realizacji niż jednak kosztowny sitodruk. Druk cyfrowy nie wyklucza możliwości wykonania w tej technice jednostkowych, unikatowych projektów, a jednocześnie jest opłacalny przy dużych nakładach. Do tego obecna jakość druku uzyskiwana w technice cyfrowej, naprawdę nie pozostawia nic do życzenia i może w pełni zadowolić oczekiwania wymagających klientów firm poligraficznych.