CENTROWENT

Tłumiki do wentylacji. Rola i znaczenie

Przepływ powietrza w ciągach wentylacyjnych generuje hałas odczuwalny także wewnątrz pomieszczeń. Na szczęście temu zjawisku można w łatwy sposób zapobiegać. Aby skutecznie wytłumić dźwięki pochodzące z instalacji, wystarczy zamontować specjalny tłumik. Ten element znacząco redukuje niepożądane dźwięki i podnosi komfort przebywania we wnętrzach. Co warto wiedzieć o tłumikach akustycznych do wentylacji? Jak wybrać odpowiedni model?

Za co dokładnie odpowiadają tłumiki wentylacyjne?

Główną funkcją, jaka spełniają tłumiki, jest tłumienie hałasu w instalacjach wentylacyjnych. Jest on generowany przez takie elementy mechaniczne jak centrale i wentylatory, ale także przez odgłosy wydobywające się z poszczególnych pomieszczeń. Hałas może powstawać także na skutek przepływu powietrza przez kanały. Głośne odgłosy wydają także źle zaizolowane akustycznie mocowania wentylatorów.

Tłumiki zazwyczaj montuje się pomiędzy wentylatorem a kanałem nawiewnym lub wywiewnym, a także przed nawiewnikami powietrza. Obecnie powstają jednak na tyle estetyczne produkty, że można je mocować także w widocznych miejscach.

Tłumiki pozwalają zachować pożądane parametry akustyczne wewnątrz pomieszczeń. Ograniczają hałas także w tych pomieszczeniach, które wymagają szczególnego komfortu dźwiękowego, np. w sypialniach.

Alternatywnym sposobem tłumienia dźwięków jest zastosowanie izolacji, montowanej na wewnętrznej powierzchni przewodów wentylacyjnych. Ponadto w celu reedukacji hałasu można zastosować w instalacjach wentylacyjnych m.in. podkładki antywibracyjne lub elastyczne połączenia przewodów.

Jak zamontować tłumik?

Tłumiki wentylacyjne zazwyczaj instaluje się najbliżej źródła hałasu. Często montuje się je na głównym odcinku przewodu wentylacyjnego.

Jeśli okaże się, że tłumienie jest za słabe, warto rozważyć zainstalowanie dodatkowego zabezpieczenia akustycznego, czyli tak zwanych tłumików wtórnych. Umieszcza się je m.in. w rozgałęzieniach przewodów, a dokładniej tuż przed nawiewnikiem powietrza.

Charakterystyka tłumików do wentylacji

Jeśli chodzi o budowę tłumików, to należy wspomnieć przede wszystkim o płaszczu w postaci kanału wentylacyjnego. Wewnątrz tego elementu umieszczony jest materiał pochłaniający dźwięk. Najczęściej spotyka się wełnę kamienną, zabezpieczoną dodatkowo przewodem perforowanym.

Jak wyjaśnia ekspert z firmy CENTROWENT: „Na rynku dostępne są tłumiki o różnych przekrojach (okrągłe, prostokątne itd.). Występują także tłumiki elastyczne. Wybór określonego modelu uzależniony jest od rodzaju kanałów stosowanych w danej instalacji”.

Tłumiki akustyczne dzielą się na:

  • tłumiki pasywne (bierne): nie wprowadzają one wprowadzają dodatkowej energii akustycznej,
  • tłumiki aktywne: zwalczają hałas, wytwarzając dodatkową energię akustyczną.

Na co zwracać uwagę przy zakupie tłumika wentylacyjnego?

Dobierając tłumik do instalacji wentylacyjnej, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

  • widmo hałasu generowane przez instalację,
  • lokalizację tłumika w instalacji,
  • opory przepływu powietrza przez tłumik.

Jeśli masz problem z wyborem tłumika, skonsultuj się ze specjalistą z profesjonalnych firm zajmujących się sprzedażą elementów do wentylacji.