Systemy transportu betonu

Transport betonu

Jak wiadomo transport betonu nie jest prostą sprawą. Żeby go przetransportować spod węzła betoniarskiego lub mieszalnika, należy wykorzystać odpowiednie systemy transportu betonu. Przykładem rozwiązania są tzw. systemu kubełkowe przeznaczone do transportu betonu.

Co to jest system kubełkowy transportu betonu?
Wspomniany system zapewnia transport betonu za pomocą kubełków po szynach, które znajdują się ponad kubełkami. Z kolei kubełki zapewniają ciągły ruch betonu, co sprawia, że beton docierający na miejsce docelowe dalej jest odpowiednie zmieszany. Rozwiązanie to zapobiega późniejszemu rozwarstwianiu się betonu, zapewnia jego lepszą jakość oraz znacznie ułatwia pracę. Oczywiście systemy różnych producentów mogą się różnić parametrami, rodzajem zastosowań rozwiązań technicznych itp. Jednak sama idea transportu za pomocą systemów kubełkowych jest taka sama.

Możliwości systemu
Systemy transportu betonu pozwalają przenosić beton na większe odległości.. Jak duże? To wszystko zależy od tego, jak daleko sięga infrastruktura, po której mogą poruszać się kubełki. Dzięki swojej mobilności kubełki mogą pokonywać nachylenia terenu rzędu 18 stopni przy jednoczesnym transporcie ok .1-2 m3 betonu. Promień skrętu w przypadku takiego systemu może wynosić ok 5 metrów. Wszystko zależy od producenta i rodzaju systemu. Wymienione parametry zdecydowanie zachęcają do wykorzystania systemów transportu betonu na swojej budowie.

Gdzie sprawdzą się systemy kubełkowe?
Systemy transportu betonu dobrze sprawdzają się podczas dużych przedsięwzięć budowlanych, zwłaszcza tych obejmujących rozległą powierzchnię zabudowy. Kiedy w przypadku budowy domu jednorodzinnego jeszcze można dać sobie radę bez tych systemów, to w przypadku obiektów sportowych, dużych zakładów produkcyjnych itp. Systemy te znacznie ułatwią pracę i zapewnią wysoką jakość betonu. Warto zaznaczyć kubełkowe systemy transportu betonu najlepiej sprawdzą się w przypadku betonu suchego i półsuchego. Nie mniej zastępują wiele stosowanych dotychczas urządzeń budowlanych.