inovox

Uciążliwy ból gardła – jak sobie z nim radzić

Nie zawsze jesteśmy w stanie trafnie określić przyczynę bólu gardła – zanim udamy się z tym problemem do lekarza, musimy poradzić sobie z nim samodzielnie. Co możemy zrobić, by szybko zapomnieć o bólu i skoncentrować się na codziennych czynnościach? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów.

Ból gardła może być objawem niejednej choroby, dlatego jeżeli trwa powyżej 2 dni i nie łagodzą go sprawdzone sposoby, bezwzględnie należy udać się z nim do lekarza. Na szczęście w początkowej fazie często można go zwalczyć – nawet stosując w tym celu jedynie domowe metody. Niezależnie od tego, czy zmagamy się z pieczeniem, drapaniem czy kłuciem, możemy je na sobie wypróbować bez obaw o jakiekolwiek konsekwencje.

Zioła to bez wątpienia jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z uciążliwym bólem. Wykonywane do kilku razy dziennie płukanki z szałwii, babki lancetowatej czy rumianku (odpowiednio intensywne) z pewnością przyniosą nam ulgę – posiadają bowiem działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Innym sposobem może być zastosowanie w tym celu mieszanki wody i sody oczyszczonej lub wody z solą, choć bez wątpienia nie jest to najprzyjemniejsza z metod. W związku z tym, że nie każdy z nas dobrze znosi płukanki (mogą powodować one odruch wymiotny), warto wypróbować także samodzielne przygotowanie syropu – np. z buraka albo cebuli, czosnku i miodu.

Oprócz zadbania o odpowiednie nawilżenie powietrza, którego suchość wpływa często na podrażnienie gardła, uczucie ulgi przyniosą bez wątpienia także inhalacje z olejków eterycznych – sprzyjają one nawilżeniu błon śluzowych. W przypadku, kiedy domowe metody okażą się niewystarczające, a ból nie minie po dwóch dniach ich stosowania, warto udać się do apteki. Najskuteczniejsze okażą się syropy oraz tabletki do ssania, np. Inovox, Cholinex czy Envil. Należy przy tym pamiętać, że wyeliminowanie bólu nie zawsze jest jednoznaczne z usunięciem jego przyczyny – wówczas przebieg leczenia nie może ograniczyć się do zastosowania preparatów łagodzących objawy.