Jak uniknąć zakupu zadłużonego mieszkania?

Chcesz kupić lokal z rynku wtórnego? Zanim zdecydujesz się na złożenie swojego podpisu na umowie kupna / sprzedaży mieszkania, pamiętaj o sprawdzeniu, czy nie jest ono zadłużone. Jak to zrobić? Porady udzieli nam specjalista z SAY-HOME.

Jakie skutki ma kupno mieszkania z długami?

Zakupienie mieszkania bez wiedzy na temat długów, jakie na nim ciążą, może mieć poważne skutki. Przede wszystkim kupujący naraża się na konieczność zapłaty zaległych długów wynikających z tytułu nałożonej na nieruchomość hipoteki i inne opłaty.

Zatem, jak kupić mieszkanie bez długów? Sprawdź przygotowane przez nas porady, aby uniknąć ryzyka związanego z zakupieniem zadłużonej nieruchomości.

Jak sprawdzić mieszkanie przed zakupem?

Sprawdzenie księgi wieczystej
Elementarną czynnością, jaką należy wykonać, aby uniknąć zakupu mieszkania z długami, jest kontrola informacji w księdze wieczystej.

Sprawdzając dane mieszkania na sprzedaż w księdze wieczystej, można dowiedzieć się, czy ciążą na nim zadłużenia, na przykład hipoteka, egzekucja komornicza, egzekucja prowadzona przez publiczne instytucje, na przykład ZUS, organy skarbowe.

Sprawdzenie informacji w spółdzielni lub wspólnocie
Aby zmniejszyć ryzyko kupna zadłużonego mieszkania, warto zasięgnąć także informacji w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. Można dowiedzieć się wtedy między innymi, czy mieszkanie nie ma zaległości czynszowych, za media.

Warto pamiętać, że na kupującego nie przechodzą długi wynikające z nieopłaconego czynszu czy rachunków za media. Należy jednak powiadomić wierzycieli o fakcie zmiany właściciela nieruchomości.