Uśmiechnij się zdrowo!

Każdy z nas marzy o białym, równym i pięknym uśmiechu. Nie każdego natura obdarzyła jednak wzorowym uzębieniem. Jedni cierpią z powodu przebarwień, inni narzekają na nierówne zęby, a jeszcze inni na krzywy zgryz. Dla wielu jest to ogromny powód kompleksów – czasem do tego stopnia, że zaczynają unikać towarzystwa, bowiem wstydzą się śmiać przy ludziach i narażać na komentarze czy uwagi. Co prawda śnieżnobiałe uzębienie i równe zęby nie są dane każdemu, jednak ich wygląd zawsze można poprawić. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem, w przypadku bardzo nieestetycznego uzębienia lub jego częściowego braku, jest wstawienie implantów. Jest to jednak metoda dość droga, a nie każdego na nią stać.

W przypadku przebarwienia szkliwa, w wielu przypadkach wystarczy regularne i dokładne oczyszczanie zębów dobrymi pastami wybielającymi, używanie płynów do higieny jamy ustnej, a także stosowanie nici dentystycznej. Dodatkowo zawsze warto unikać spożywania napojów powodujących przebarwianie szkliwa, a więc nadmiaru herbaty, kawy, coca-coli oraz kolorowych alkoholi. Zgubny wpływ na biel zębów mają także papierosy. Bardziej zaawansowaną metodą jest stosowanie kuracji wybielających, dostępnych w formie gotowych zestawów, bądź przeprowadzenie takiego zabiegu w gabinecie stomatologicznym.

W przypadku wad zgryzu sprawa nie jest już tak prosta do rozwiązania – w tym przypadku potrzebny jest ortodonta. Określi on rodzaj wady, jej stopień, a także dobierze metody korygujące. Koszmarem wieku dziecięcego była, jest (i zapewne zawsze będzie) wizja noszenia aparatu ortodontycznego. Jednak w wielu przypadkach da się go uniknąć – dlatego zawsze, gdy tylko coś dziwnego zauważymy, należy udać się do odpowiedniego lekarza. Wiele wad i chorób można zaleczyć bez podejmowania drastycznych środków i bez pozostawienia śladu. W przypadku wszelkich nieprawidłowości związanych ze zgryzem, warto by obejrzał go ortodonta. Olsztyn – Centrum Polkard to jedno z tych miejsc, w których dokonasz szybkiej i trafnej diagnozy, a także dobierzesz odpowiednie i skuteczne metody leczenia.

Ortodonta to jednak nie tylko lekarz dla dzieci – z jego usług niejednokrotnie muszą skorzystać także dorośli. Często nierówne ustawienie zębów jest wynikiem zaniedbań z okresu dziecięcego, jednak może ono mieć także inne przyczyny – na przykład wskutek wypadku i urazu.

Jedno jest pewne – warto odwiedzać regularnie stomatologa, a w razie potrzeby nie zwlekać z wizytą u ortodonty. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie olśniewający uśmiech.