Czy warto inwestować w rowery na zamówienie?

W sprzedaży można znaleźć dzisiaj wiele różnych modeli rowerów – do dyspozycji są rowery miejskie, górskie, szosowe, rowery trekkingowe czy też rowery single speed. Nie zawsze jednak można znaleźć dla siebie idealne dwa kółka wśród tego, co oferują obecnie producenci. W takiej sytuacji można zdecydować się na wykonanie roweru na zamówienie. Czy warto?

Rowery oferowane przez producentów mają określone ramy, komponenty i kolory. Zdarza się często, że nowy rower ma dobrą ramę, ale za to nie ma wysokiej klasy części. Wielu rowerzystów wymienia też na samym początku siodełka, a także kierownice czy sztyce rowerowe, ponieważ te stosowane w seryjnie produkowanych rowerach na ogół są niższej klasy, a to oznacza dodatkowe wydatki, aby dopasować rower indywidualnie do swoich potrzeb.

Alternatywnym rozwiązaniem są rowery na zamówienie. Ich tworzeniem zajmują się tylko wyspecjalizowane firmy i salony rowerowe. W pierwszym przypadku rower zamawia się od producenta, na przykład może być to rower single speed czy rower MTB, czyli górski. Zamówienia można składać nawet przez internet, wybierając odpowiednie komponenty z listy.

W drugim przypadku można już skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie rowerów. Salony oferujące rowery na zamówienie służą kompleksową pomocą dla tych, którzy nie mają szerokiego doświadczenie w branży i potrzebują porady w doborze odpowiedniego modelu. Wówczas można otrzymać wsparcie w doborze odpowiedniej ramy i jej rozmiaru, a także geometrii oraz właściwych komponentów.

Salony specjalizujące się w składaniu rowerów na zamówienie są w stanie wykonać dla klientów różnego rodzaju modele, na przykład może być to lekki rower MTB z wysokiej klasy osprzętem, rower single speed w wymarzonym kolorze, uniwersalny rower trekkingowy, a nawet takie rowery jak tandem czy monocykl.

Czas złożenia roweru zależny jest od dostępności części i danej firmy – zwykle to kilka tygodni. Ceny są na ogół nieznacznie wyższe od rowerów gotowych. Adresy firm zajmujących się składaniem rowerów na zamówienie można znaleźć już teraz przez internet.