Czy warto suplementować glukozaminę i na co pomaga?

Stosowanie glukozaminy ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Często suplementują ją osoby z dolegliwościami stawowymi oraz intensywnie trenujące i często narażone na kontuzje. Glukozamina ma bowiem dobroczynny wpływ na stawy. Czy jednak warto ją stosować? W jaki sposób ją suplementować?

Glukozamina powinna być suplementowana w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego i większego obciążania stawów, przy nadwadze oraz w podeszłym wieku. Z czasem bowiem organizm zaczyna produkować mniej glukozaminy niż jej potrzebuje, a brak tego składnika pogarsza stan stawów. Potrzebna jest również w leczeniu stanów pourazowych, kontuzji, w profilaktyce osteoporozy, a także przy diecie ubogiej w wapń.

Jak działa glukozamina? Zwalcza ból i uczucie zdrętwienia stawów, zapobiega odwapnianiu kości, a także stymuluje pracę komórek, które odpowiadają za produkcję tkanki łącznej. Ponadto glukozamina intensywnie regeneruje oraz chroni stawy i więzadła przed kontuzjami i zwyrodnieniami. Wpływa również na poprawę ruchomości i elastyczności elementów stawowych i odbudowuje chrząstkę stawową. Dlatego warto ją suplementować w leczeniu chorób stawowych, profilaktycznie i podczas rekonwalescencji po kontuzjach. Glukozamina jest też często suplementowana przez sportowców, którzy narażają swoje stawy na duże obciążenia podczas treningów.

W jaki sposób należy stosować glukozaminę? Przede wszystkim powinniśmy się stosować do instrukcji zawartych w ulotce dla pacjenta, dołączonej do opakowania. Zaleca się przyjmowanie tabletki trzy razy dziennie, najlepiej przed posiłkiem, popijając je dużą ilością wody. Bardzo ważna jest systematyczność i przestrzeganie dziennych, dopuszczalnych dawek. Żeby odczuć pozytywne działanie składniku dzienna porcja powinna wynosić od 4000—6000 mg.