noclegi Karpacz

Wędrówka karkonoskim szlakiem – noclegi Karkonosze

Karkonosze to nie lada gratka dla fanów górskich wędrówek, ale także dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z górami. Nie każdy jednak wie, na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania szlaków lub innych atrakcji w okolicy. Jeśli planujesz wyjazd w góry, to pomyśl nie tylko o szlakach do przebycia, ale także ciekawych miejscach do odwiedzenia. Zastanawiasz się nad wyjazdem w Karkonosze? Sprawdź główne szlaki turystyczne Karkonoszy biegnące w okolicy Karpacza i Szklarskiej Poręby oraz noclegi Karkonosze. Przygotuj się do tej przygody!

Jeżeli jesteś zwolennikiem górskich spacerów, to Karkonosze są bardzo dobrym pomysłem. Tutejsze trasy nie są oblegane przez turystów, ale też nie świecą pustkami. Możesz spokojnie odpocząć podczas wędrówki na łonie natury oraz poznać lokalny folklor, a wszystko to w otoczeniu łagodnych wzniesień i karkonoskich lasów. Jeśli masz ochotę poznać klimat tych okolic, zatrzymaj się w Karpaczu lub Szklarskiej Porębie – znajdź noclegi Karpacz i noclegi Szklarska Poręba najbardziej odpowiednie dla Ciebie i w drogę!

Karkonosze szlaki – co warto wiedzieć?

Wiele osób myśli, że kolor szlaku świadczy o jego trudności. Nic bardziej mylnego! Warto też pamiętać, że konkretny kolor szlaku nie wytycza całej trasy proponowanej wędrówki. Zwłaszcza szlaki oznaczone kolorem żółtym, zielonym i czarnym są tzw. szlakami dojściowymi do danego miejsca.

Chcesz dowiedzieć się co oznaczają kolory szlaków? Podpowiadamy:

 • Czerwony – to główne szlaki turystyczne. Prowadzą najciekawszymi drogami i na swojej trasie ma najbardziej atrakcyjne miejsca regionu,
 • Niebieski – to szlaki długie, więc musisz przygotować się na pokonanie większych odległości,
 • Żółty i zielony – te kolory oznaczają krótkie szlaki łączące lub czasami szlaki dojściowe,
 • Czarny – charakteryzuje krótkie szlaki dojściowe.

Ze szlaków czerwonych w Karkonoszach warto wymienić dwa, mianowicie:

 • Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, który biegnie głównym grzbietem Karkonoszy;
 • Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej, która ma długość ok. 30 km i częściowo pokrywa się z Głównym Szlakiem Sudeckim.

Szlaki zielone tego regionu to m.in.:

 • Ścieżka nad Reglami mająca ok. 20 km. Biegnie na południe od Szklarskiej Poręby i kończy się nieopodal Karpacza;
 • Trasa Słonecznik – Przełęcz Okraj rozpoczynająca się na formacji skalnej Słonecznik i kończy się rozejściem szlaków w Przełęczy Okraj. Jej długość to prawie 15 km, a jej środkowa część biegnie bardzo blisko samego Karpacza.

Do żółtych szlaków w okolicy Karpacza i Szklarskiej Poręby zaliczamy:

 • Karpacz, Biały Jar – Kocioł Białego Jaru to jedna z krótszych tras, ma niewiele ponad 5 km i szacowany czas jej przejścia to niewiele ponad 2 godziny;
 • Szklarska Poręba – Mały Śnieżny Kocioł to odrobinę dłuższa trasa. Ma ponad 8 km i czas przejścia powinien zająć nie więcej niż 3 i pół godziny.

Wśród niebieskich szlaków znajdziesz:

 • Karpacz, Biały Jar – Schronisko na Przełęczy Okraj – ma niecałe 18 km i czas jego przejścia zamkniemy w 6 godzin;
 • Przełęcz Karkonoska – Piechowice – ta trasa ma 31 km i całkowity czas przejścia szacuje się na niecałe 10 godzin. Ten szlak przecina się w kilku miejscach z innymi szlakami, np. czerwonym i czarnym.

I wreszcie szlaki czarne, a w nich:

 • Karpacz, Biały Jar – Karpacz Dolny to trasa pozornie krótka, jednak prowadzi po prostu od Karpacza na południe wzdłuż granicy i znów w stronę Karpacza,
 • Szlak prowadzący w kółko m. in. przez Szklarską Porębę, który zaczyna się i kończy przy schronisku PTTK Kochanówka. Ma ponad 13 km, ale jego przejście zajmuje ledwie niewiele ponad 4 godziny.

Jeżeli przerażają Cię niektóre odległości – bez obaw! Pamiętaj, że nie musisz przechodzić całego szlaku, a tylko jego część. Możesz spokojnie wybrać sobie dwa punkty na jednym ze szlaków i przejść dystans tylko między nimi. Dodatkowo, nie musisz iść koniecznie w wyżej wymienionych kierunkach, możesz zmienić kierunek – nie z punktu A do punktu B, a z punktu B do punktu A. Decyzja zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli jesteś głodny innych tras, wyżej są wymienione tylko przykładowe. Nie bój się szukać innych na własną rękę!

Jeśli już świerzbią Cię nogi na myśl o aktywnym wypoczynku, nie zwlekaj i sprawdź ofertę pokoi do wynajęcia Sun & Snow w Karkonoszach. Niezależnie czy jedziesz sam, ze znajomymi czy z rodziną – na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.