Wina w Polsce

Według dostępnych statystyk z roku na rok coraz wyraźniej zmienia się gust Polaków jeżeli chodzi o alkohole.

Pijemy coraz mniej wódki, za to coraz częściej decydujemy się wina. Problem polega jednak na tym, że Polska nie jest i nigdy nie była krajem o tak bogatej i głęboko zakorzenionej tradycyji winiarskiej, jak na przykład Francja lub Hiszpania. Z tego powodu, polski konsument, który odwiedza dobry sklep z winem, bardzo często po prostu nie do końca wie, czego właściwie powinien szukać.

Wina w Polsce

Można powiedzieć, że wino to prawdziwy temat rzeka. Liczba dostępnych gatunków win jest trudna do ogarnięcia i prawdopodobnie nawet najwięksi znawcy nie zdołali i nie zdołają w ciągu swojego życia spróbować wszystkich istniejących odmian tego szlachetnego trunku.

Jeżeli wierzyć danym statystycznym, to w naszym kraju największą popularnością nadal cieszą się wina francuskie. Takich trunków, jak przykładowo Bordeaux, Burgund czy Cabernet sauvignon nikomu przecież przedstawiać nie trzeba, nawet początkującym smakoszom wina. Szacuje się, że na chwilę obecną nawet do 50 procent win sprzedawanych w Polsce(jeżeli nie liczyć najtańszych odmian tego trunku, czyli na przykład popularnych „jaboli”) pochodzi właśnie z kraju położonego nad Sekwaną.

Nie oznacza to jednak, że Polacy pijają tylko i wyłącznie wina pochodzące z Francji. Coraz większą popularność zyskują sobie również na przykład trunki hiszpańskie, takie jak na przykład znane z gęstej, ciężkiej konsystencji oraz niepowtarzalnego smaku Bodegas Málaga Virgen czy też popularna Manzanilla pochodzącą wprost z winnic słonecznej Andaluzji.

To jednak jeszcze nie wszystko. Fakt, że popularnością w naszym kraju cieszą się wina pochodzące z Francji, Hiszpanii czy też Włoch lub Portugalii nie powinien nikogo dziwić, ponieważ to właśnie te kraje(a także Chiny) są największymi i najbardziej uznanymi producentami oraz eksporterami wina w skali całego świata. Jednak oprócz tych „standardowych” wyborów, polscy miłośnicy wina coraz częściej decydują się również na rozwiąznaia bardziej egzotyczne, jak na przykład trunki pochodzące z Bułgarii lub coraz bardziej popularne wina argentyńskie. Szczególnym uznaniem wśród polskich milośników alkoholi cieszą się zwaszcza wina argentyńskie czerwone, ze szczególnym uwzględnieniem takich trunków, jak Malbec czy Cabernet.