witamina c

Witamina C: dlaczego jest taka ważna?

Dla wielu osób witamina C to najlepszy środek na przeziębienie. Akurat suplementacja witaminy C podczas infekcji raczej nieznacznie wpłynie na tempo zdrowienia, jednak warto dostarczać jej do organizmu z innych powodów. Jakie znaczenie dla organizmu ma witamina C?

Witamina C: właściwości i działanie

Okazuje się, że regularna suplementacja witaminy C, a tym samym dostarczanie jej organizmowi w odpowiednich ilościach, może w istotny sposób wpłynąć na poprawę funkcjonowania wielu układów. Witamina C odgrywa np. istotną rolę w działaniu układu krwionośnego – uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, jest stosowana w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także – o czym warto pamiętać – zapobiega rozwojowi miażdżycy, która staje się powoli chorobą cywilizacyjną. Wiele osób zainteresuje informacja, że witamina C opóźnia procesy starzenia się – niszczy wolne rodniki.

Witamina C: źródła, zalecane spożycie, suplementacja

Jakie produkty warto jeść, by dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość witaminy C? Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po świeże owoce, a zwłaszcza owoce cytrusowe. Spore ilości witaminy C można znaleźć również w pomidorach, różnego rodzaju kapustach, a także np. w żurawinie. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C wynosi przeciętnie od 500 do 1000 mg, jednak ciężko o jej przedawkowanie – z tego względu wskazana jest suplementacja (zwłaszcza przy stosunkowo ubogiej, mało zróżnicowanej diecie). Witamina C zazwyczaj jest sprzedawana w formie tabletek.