rolety zewnętrzne

Czy wszystkie rolety są antywłamaniowe?

Wiele osób kupuje rolety zewnętrzne dla odstraszenia złodziei. Jednak trzeba jasno powiedzieć, że zwykła roleta nie jest dla nich przeszkodą. Aby roleta wytrzymała przez pewien czas napór i użycie elektronarzędzi, bądź tez oparła się użyciu łomu musi być antywłamaniowa, czyli posiadać specjalne certyfikaty potwierdzone badaniami, że jest wytrzymała przez określony czas na takie działanie. Stosuje się klasy antywłamaniowe od RC1 do RC6. Im wyższa klasa tym rolety solidniejsze, wykonane z grubszych tworzyw oraz posiadające dodatkowe zabezpieczenia w postaci bolców i blokad uniemożliwiających podniesienie rolety od góry.

Komu potrzebne są rolety antywłamaniowe?

Jeśli mieszka się na piątym piętrze w bloku, to raczej warto wybrać rolety termoizolacyjne, gdyż inwestycja w antywłamaniowe nie jest konieczna. Sprawdzą się rzecz jasna najlepiej na parterach budynków. Wykonanie z mocnego aluminium lub stali pozwala zapewnić ochronę przynajmniej na kilka minut przed sforsowaniem zabezpieczenia. To pozwala na reakcję i powiadomienie odpowiednich służb. W przypadku osiedli chronionych z ochroną, jeśli deweloper wyrazi na to zgodę można zamontować okna, które wyposażone są w czujniki wysyłające sygnał o próbie sforsowania, dzięki temu zanim jeszcze złodziej zdoła dostać się do środka zostaną poinformowane odpowiednie służby. W połączeniu z roletą antywłamaniową jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Jakie zalety może mieć jeszcze roleta antywłamaniowa?

Przede wszystkim rolety zewnętrzne czyli takie które każdy szanujący się producent rolet ma w ofercie, niezależnie od ich rodzaju zapewniają izolację akustyczną, na poziomie nawet kilkunastu decybeli. Dzięki temu nawet hałaśliwe sąsiedztwo, spędzające czas na świeżym powietrzu nie będzie słyszalne, a ruchliwa droga będzie jakby bardziej odległa. Roleta to doskonałe rozwiązanie również dla osób, które pracują w systemie zmianowym i mają kłopoty ze snem. Pozwala całkowicie odizolować światło słoneczne i przyciemnić pomieszczenie, zapewniając warunki takie jak panują w nocy. Oczywiście izolacja termiczna jest również nieodzowna, jeśli została zastosowana dodatkowa warstwa izolacji. Dzięki temu zimą można ograniczyć straty ciepła i rachunki za ogrzewanie są znacznie niższe. Z kolei latem można cieszyć się klimatyzowanym pomieszczeniem gdyż przyciemniona roleta z lekkim prześwitem wpuści wielokrotnie mniej światła do wnętrza. Cennik rolet wskazuje, że rolety antywłamaniowe należą do najdroższych, zwłaszcza, jeśli zastosuje się dodatkowo mechanizm elektrycznego opuszczania i podnoszenia rolet.

Nie wszystkie rolety mogą być antywłamaniowe, jednak ich obecność zawsze niesie ze sobą szereg korzyści. Stosując rolety zewnętrzne można zapewnić sobie z pewnością jeszcze większą prywatność, co w sytuacji mieszkania w bloku dla niektórych osób jest bardzo istotne. Nie należy zapomnieć o postaraniu się o zgodę administracji budynku na zamontowanie rolet w mieszkaniu. Sprawdzone rozwiązanie pozwoli czuć się lepiej we własnym mieszkaniu pod każdym względem.