Stomatolog

Wybielanie zębów – w domu czy u specjalisty?

Piękne białe zęby to marzenie wielu z nas. Nic w tym dziwnego – co z reklam, gazet czy filmów i seriali spoglądają na nas ludzie o perfekcyjnym uzębieniu.

Kto nie chciałby tak cudownego uśmiechu? Dlatego dbamy o zęby, szczotkujemy, nitkujemy, płuczemy, ale nie zawsze to wystarcza. Czasem potrzebujemy bardziej konkretnych działań – wybielania.

Dom

Wybielanie zębów w domu ma wiele zalet. Jedną z nich jest oczywiście cena, która – w porównaniu do kosztów, jakie przyszłoby nam zapłacić u specjalisty – są dużo bardziej przystępne. Kolejną zaletą jest także łatwość wykonania zabiegu. Wiele firm proponuje nam tak zwane paski wybielające, które wystarczy nałożyć na zęby razem z żelem. Kuracja trwa zwykle kilka dni, a efekty zaczynają być widoczne dość szybko. Dzięki temu możemy doprowadzić nasz uśmiech do pożądanego stanu na przykład przed ważnym spotkaniem bądź randką.

Jednak domowe wybielanie ma pewne wady. Choć cena może nas skusić na wybranie właśnie tej metody, efekty już niekoniecznie. Owszem, szybko zauważymy różnicę nawet do kilku odcieni, jednak ten stan rzeczy nie będzie trwał długo. Wszystko oczywiście zależy od zębów i ich stanu, a także od diety, którą stosujemy (brak kawy, alkoholu i papierosów), jednak paski wybielające mogą zapewnić nam góra kilka miesięcy spokoju. To zmusza nas oczywiście do kupowania kolejnych preparatów wybielających.

Klinika stomatologiczna

Stomatolog, co oczywiste, zajmie się naszymi zębami zupełnie inaczej. Wybielanie w gabinecie jest dużo bardziej trwałe przez wzgląd na wykorzystywane podczas zabiegu preparaty. Chociaż działają one na tej samej zasadzie, co paski wybielające z apteki – a zatem utleniają szkliwo. Jednak stomatolog ma do dyspozycji dużo silniejsze środki, dzięki czemu efekt jest nie tylko lepszy, ale także dłużej się utrzymuje. Preparat wybielający zostaje nałożony na czyste szkliwo, a później ogrzewany i naświetlany za pomocą lampy diodowej, halogenowej bądź plazmowej. W ten sposób efekt wybielania zostaje utrwalony i zintensyfikowany. Właśnie dlatego wybielanie w klinice zapewnia nam białe zęby nawet do dwóch lat.

Wybór nie należy do prostych – tu w grę wchodzi przede wszystkim cena i nasza chęć osiągnięcia jak najlepszych i najtrwalszych efektów. Jeśli zatem zależy Wam na białym uśmiechu przez długi czas, lepiej zdecydować się na wizytę u profesjonalisty. Dużo tańszą, choć mniej spektakularną opcją będą specyfiki apteczne.