Szafka narzędziowa

Jak wybrać dobre szafki na narzędzia?

Szafka na narzędzia, zwana także warsztatową, znacznie ułatwia codzienne utrzymanie porządku w narzędziach. Mieści ona zarówno małe, jak i duże elementy, aczkolwiek aby właściwie spełniała swoje funkcje, musi być dobrze dopasowana do specyfiki potrzeb pracowników. Na rynku jest dostępnych wiele modeli. Dlatego, mimo iż takie akcesorium ma być umieszczone w warsztacie, jego wybór jest trudny. Na co więc zwrócić uwagę?

Szafka narzędziowa a aranżacja wnętrza

Szafka narzędziowa stanowi ważny element wyposażenia wnętrza warsztatu. Nie tylko mieści wszystkie niezbędne akcesoria, ale też pozwala zadbać o odpowiednią ilość wolnego miejsca i przestrzeń do pracy. Chcąc zadbać o praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, warto wybierać spośród szafek narzędziowych:

  • Wiszących – nie różnią się niczym od szafek stojących poza możliwością powieszenia na ścianie. Producenci oferują modele płytsze przeznaczone do wieszania akcesoriów bądź też głębsze umożliwiające przechowywanie większych elementów.
  • Na kółkach – cieszą się one ogromną popularnością z uwagi na możliwość ich przesuwania. Sprawdzają się głównie tam, gdzie nie ma miejsca na szafkę i trzeba zmieniać jej ustawienie. Doceniają je też pracownicy wykonujący czynności w różnych częściach warsztatu, pragnący mieć swoje narzędzia pod ręką.
  • Stojących – są najbardziej klasyczną wersją mebla warsztatowego. Ustawione w jednym miejscu najczęściej już w nim pozostają. Wyróżniają się one solidnością i wykonaniem z wysokiej jakości metalu.

Z czego powinny być wykonane szafki na narzędzia?

Na rynku są dostępne szafki narzędziowe wykonane z różnych materiałów. Specjaliści z RG Narzędzia wyjaśniają, że najpopularniejszymi modelami są metalowe, aczkolwiek są dostępne też aluminiowe, stalowe i z tworzyw sztucznych.

Z aluminium są wykonywane najczęściej lekkie modele, głównie w pełni mobilne. Są odporne na korozję, ale z uwagi na miękkość materiału nie są solidne. Nie oznacza to, że nie są tak trwałe jak szafki stalowe.

Te wykonane ze stali są ciężkie i podatne na korozję, aczkolwiek sam materiał jest tani. Chcąc maksymalnie wydłużyć ich żywotność, należy zadbać o ich dokładne pomalowanie, a najlepiej lakierowanie proszkowe, które zwiększa odporność na rdzę.

Ostatnim rodzajem są te wykonane z tworzyw sztucznych, które są stosunkowo rzadko spotykanym rozwiązaniem. Są one mniejsze i zdecydowanie lżejsze.

Istnieje również możliwość ich zakupienia wraz z wyposażeniem, które gwarantuje, że każde narzędzie będzie mieć swoje miejsce, co znacznie ułatwi utrzymanie ładu i porządku.