DARKOMP

Jak wybrać maszynę do obsługi klimatyzacji?

W każdym warsztacie samochodowym i stacji obsługi pojazdów powinny znajdować się stacje klimatyzacji, czyli specjalne maszyny do napełniania klimatyzacji. Dzięki nim można swobodnie przeprowadzić kompletny proces serwisowania klimatyzacji, na który składają się takie czynności, jak: odzyskanie czynnika z układu, oczyszczenie go, osuszenie układu, przeprowadzenie testu szczelności układu oraz ponowne nabicie klimatyzacji. Jak wobec tego wybrać niezawodną maszynę do obsługi klimatyzacji?

Dobierz stację klimatyzacji do własnych wymagań

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów stacji klimatyzacji, których zadaniem jest odzyskiwanie czynnika chłodniczego z układu klimatyzacji, wytworzenie podciśnienia i napełnienie go. Informacje na temat urządzeń można uzyskać zarówno w instrukcjach obsługi, jak i rozmawiając z producentem sprzętu lub pracownikami firmy, który go dystrybuuje.

„W zależności od modelu proces serwisowania klimatyzacji może być wykonany w trybie automatycznym, półautomatycznym lub manualnym (ręcznym), dlatego przed zakupem warto zaznajomić się z wymaganiami, jakie musi spełniać, aby wykorzystać w pełni jego możliwości” – zwraca uwagę na rodzaje stacji klimatyzacji specjalista ze sklepu DARKOMP, który oferuje wyposażenie do warsztatów oraz serwisów samochodowych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając stację klimatyzacji?

Stacje automatyczne charakteryzują się wieloma udogodnieniami, takimi jak np. drukarka, która pozwala na wydruk informacji o kliencie, samochodzie, ilości czynnika chłodniczego czy czasie działania pompy próżniowej. Ponadto, posiadają programy do płukania układów klimatyzacji czynnikiem chłodniczym oraz bazy danych, które pozwalają na zapamiętanie pojazdów oraz ilość ich napełnień czynnikiem chłodniczym, a także na wykrycie usterek układu klimatyzacji po wprowadzeniu informacji o temperaturze i ciśnieniu, jakie panuje w układzie.

Niektóre stacje obsługi klimatyzacji pozwalają na dokonanie przeglądu użytkownikowi. Dzięki temu urządzenie jest w stanie określić, kiedy należy wymienić filtr osuszający lub olej w pompie próżniowej. Wybierając odpowiednią stację, należy zwrócić uwagę także na czynnik chłodniczy. Nowe urządzenia obsługują czynnik R1234yf, który jest skuteczniejszy niż R134a, ale obydwa są cały czas obowiązujące. Obsługa obydwóch wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami, które trzeba przeznaczyć na dodatkowe węże i szybkozłącza. Dodatkowo, warto zadbać o sprzęt do wykrywania nieszczelności, która związana jest głównie z oddziaływaniem czynnika chłodniczego na uszczelki oraz uszczelnienia. Może to być lampa UV z okularami ochronnymi, wykrywacz elektroniczny lub stacja obsługowa wytwarzająca podciśnienie.

Podsumowując, na wybór stacji klimatyzacji wpływa m.in. lokalizacja warsztatu, ilość samochodów, jakie obsługuje, a także budżet właściciela warsztatu. Ponadto, warto wziąć pod uwagę perspektywę rynku klimatyzacyjnego, który będzie szedł w kierunku samochodów z układam klimatyzacyjnym działającym na czynnik chłodniczy R1234yf.