Wyjątkowe zakątki w Ukrainie

Jak łatwo się domyślić, wycieczki na Ukrainę są bardzo popularne wśród turystów z całego globu. Szacuje się, że dwa lata temu, kraj naszych wschodnich sąsiadów odwiedziło aż 12, 428 milionów turystów. Co ich przyciąga? Nie tylko malowniczy krajobraz i bogactwo zabytków, ale także ciekawe miejsca z intrygującą historią.

Miastem, które zachwyca przepiękną starówką wpisaną na listę UNESCO jest oczywiście znany na całym świecie, Lwów. Chętnie odwiedzany przez całe rzesze Polaków, jest miejscem jeszcze jednego, bardzo ważnego dla nas zabytku – cmentarza Łyczakowskiego. Ta stara nekropolia stała się miejscem pochówku wielu wybitnych Polaków: między innymi romantycznego poety Seweryna Goszczyńskiego, profesora Piotra Chmielewskiego, malarza Artura Grottgera, Jana Nepomucena Kamińskiego – założyciela teatru polskiego we Lwowie i wielu, wielu innych. Jednak nie tylko groby wielkich i znanych osobistości kuszą odwiedzających, ale przede wszystkim bogactwo pięknych, zabytkowych pomników. Autonomiczną Częścią tej nekropolii, o której nie sposób wspomnieć, jest Cmentarz Obrońców Lwowa, potocznie zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich. Spoczywa na nim trzy tysiące żołnierzy, z czego znaczną część stanowią właśnie Orlęta Lwowskie, czyli walcząca młodzież ze szkół wyższych i średnich oraz przedstawiciele inteligencji.

Największe atrakcje Ukrainy

Miasto Prypeć to obecnie jedna z największych atrakcji Ukrainy. Popularność zawdzięcza pasjonatom Urbexu, czyli turystyki polegającej na zwiedzaniu opuszczonych budynków, ruin i innych miejsc, o których zapomnieli ludzie. Wbrew pozorom, zwiedzanie tego miasta nie wiąże się z dużym ryzykiem, a opowieści o zmutowanych roślinach i zwierzętach można włożyć między mity. Przyroda zaczyna coraz bardziej zawłaszczać to miejsce – tereny blokowisk, lunaparku, osiedli mieszkalnych są porośnięte gęstą roślinnością. Ruiny elektrowni są pokryte grubym, betonowym sarkofagiem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się promieniowania. Widok miasta, które w tak krótkim czasie zostało opuszczone, robi piorunujące wrażenie.

Warto również oderwać się od cywilizacji i zapuścić w Czarnohory do krainy Hucułów i Bojków. Ta wspaniała kraina etnograficzna, zwana huculszczyzną stała się źródłem natchnienia wielu artystów. Tajemnicze bory bukowe w tej części Karpat skrywają bowiem bogatą historię i wiele sekretów… Mieszkańcy tego regionu świadomie odtrącili cywilizację i żyjąc w zgodzie z naturą wybrali dziki pastersko-łowiecki tryb życia. Jak widać, atrakcyjne wycieczki na Ukrainę z kresy.com, mogą stać największą przygodą naszego życia, pozwolą nam odkryć nieznany dotąd, wyjątkowy świat…

Zapisz