izolacje termiczne

Jakie wymagania muszą spełniać skuteczne izolacje termiczne?

Cisza, spokój i ciepło – w domu cenimy je bardziej niż gdziekolwiek indziej. Jest to nasze miejsce na ziemi, o które dbamy tak, jak tylko potrafimy. Dlatego aby cieszyć się komfortem swojego domu warto zainwestować w izolacje termiczne.
Zadbanie o odpowiednią izolację termiczną to nie tylko kwestia komfortu, lecz także ekonomiczności eksploatacji. Dzięki niej możemy uchronić się przed dodatkowymi wydatkami w postaci remontów czy utrzymywania odpowiedniej temperatury zarówno zimą, jaki i latem.
Wiele firm oferuje skuteczne izolacje termiczne, jednak wart dowiedzieć się kilku rzeczy samodzielnie, aby nie popełnić błędu podczas wyboru materiałów czy usługodawców.

Materiały termoizolacyjne używane najczęściej to wszelkie odmiany polistyrenu – polistyren ekstrudowany czy też najpopularniejszy styropian oraz wełna mineralna. W uzasadnionych przypadkach wybierane są również inne materiały. Funkcjonuje ogólna zasada, której podlegają izolacje termiczne. Jeśli mają one kontakt z betonem bądź cegłą do ocieplenia należy wybrać styropian. Ma to związek z małą nasiąkliwością tego materiału. Jeśli jednak dokonujemy izolacji powierzchni drewnianych, trzeba skorzystać z wełny mineralnej, ponieważ posiada ona znaczniej bardziej elastyczny kształt, który doskonale wypełni przestrzeń drewnianych elementów. Wełna jest dostępna głównie w postaci płyt oraz mat, dlatego łatwo dopasować ją odpowiednio do izolowanych powierzchni.

Izolacje termiczne muszą także posiadać odpowiednią grubość, aby w pełni spełniać swoje zadania. W przypadku styropianu, uznaje się, że odpowiednia warstwa gwarantująca ocieplenie to 13 centymetrów, a w przypadku wełny – 15cm. W rzeczywistości jednak warstwy te mogą być cieńsze (10-12cm), ponieważ na przenikalność cieplną wpływa także ochrona cieplna płynąca z pozostałych warstw domu – elewacyjnej czy konstrukcyjnej, a także tynków.

Warto zabezpieczyć swój dom od samego początku, aby cieszyć się komfortem i ograniczyć dodatkowe wydatki na długie lata.