Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji – z czego wynikają?

Mężczyźni niechętnie mówią o zaburzeniach erekcji. To błąd: tylko rozpoznanie zagadnienia i prawidłowa diagnoza może pomóc przezwyciężyć problem, jakim jest brak wzwodu lub słaba erekcja.

Powody zaburzeń erekcji

Nie każdą przyczynę wywołującą słaby wzwód lub brak erekcji da się bezproblemowo usunąć. Jednak w wielu przypadkach powód, przez który występuje słaba potencja, jest do naprawienia. Istnieje kilkanaście popularnych schorzeń, przez które mężczyźni mają problemy z osiągnięciem pełnej erekcji. Są to między innymi: nieprawidłowa budowa prącia, która powoduje brak możliwości usztywnienia się penisa, zaburzenia hormonalne, związane z niedoborem męskich hormonów płciowych – androgenów, czy przyjmowanie niektórych leków, szczególnie psychiatrycznych: zarówno antydepresyjnych, jak i antypsychotycznych [1]. Innym powodem mogą być choroby serca lub schorzenia związane z układem naczyniowym: wadliwe działanie również może doprowadzić do braku możliwości usztywnienia prącia. Ponieważ pobudzanie mechanizmu erekcji zaczyna się w mózgu, także choroby neurologiczne przyczyniają się do zaburzeń erekcji. Są to na przykład urazy głowy (szczególnie lewej półkuli mózgowej), epilepsja, a także guzy mózgu [2]. Wielu panów martwi brak erekcji po 40. roku życia. Wtedy pojawiają się bowiem pierwsze problemy ze wzwodem. Jednak nie oznacza to, że należy rezygnować ze współżycia seksualnego.

Psychiczne podłoże zaburzeń erekcji

Wiek mężczyzny ma duże znaczenie, jeśli chodzi o brak potencji. Szczególnie gdy podłoże zaburzenia erekcji jest psychogenne. Młodzi panowie, którzy dopiero zaczynają swoje życie seksualne, często mają kłopoty z erekcją z powodu stresu, niskiej samooceny i chęci sprawdzenia się przed partnerką. Z kolei mężczyźni między 30., a 40. rokiem życia miewają problem z utrzymaniem wzwodu ze względu na silne przemęczenie pracą lub problemy małżeńskie, niepozwalające się zrelaksować. Po czterdziestce potencja słabnie, a odpowiadają za to między innymi choroby przewlekłe, które zaczynają atakować organizm – na przykład nadciśnienie tętnicze, czy cukrzyca. Bez względu na przyczynę, zaburzenia erekcji powinno się skonsultować z lekarzem rodzinnym, internistą lub urologiem. Zalecane metody terapii to leczenie farmakologiczne, terapia poznawczo-behawioralna lub połączenie tych dwóch sposobów.

Poznaj inne możliwe przyczyny zaburzeń >>

1. Dadej R. Zaburzenia erekcji – fizjologia, epidemiologia, patofizjologia, diagnostyka i leczenie. Przewodnik Lekarski 2001, 4, 10, 106-111.

2. Sawka M. Neurogenne przyczyny zaburzeń erekcji. Seksuologia Polska, 2004, 2, 1, s.13-17.