obrabiarki CNC

Zakup obrabiarki CNC

Chcąc kupić narzędzie niezbędne nam do pracy dobre jakościowo i w dobrej cenie trzeba najpierw zastanowić się jakimi parametrami należy się sugerować. Nie każdy jest ekspertem, tym trudniej samemu ocenić, że właśnie ta maszyna będzie odpowiednia i ją należy kupić. Dodatkowym utrudnieniem jest ilość produktów dostępnych w sklepach. Sklepy przepełnione po brzegi posiadają urządzenia wszelkiego typu dostosowane zarówno do małych firm, jak i wielkich korporacji. Ponieważ obrabiarki CNC nie są typowym narzędziem pracy, warto skonsultować się z fachowcem, by doradził na co zwrócić uwagę podczas wyboru. Również pracownicy, którzy na co dzień korzystają z tego typu urządzeń doradzą jakie parametry są niezbędne. Dzięki temu łatwiej wybrać sprzęt dobry jakościowo, który starczy na lata.

Czym właściwie są obrabiarki CNC?

Maszyny CNC to urządzenia służące do obróbki różnych materiałów (np. metalu, plastiku czy drewna), zwane również maszynami sterowanymi komputerowo. Znajdują one zastosowanie nie tylko w wielkich korporacjach, ale również w lokalnych firmach, które używają ich do obróbki drobnych elementów. Sprzęt tego typu pozwala na precyzyjną obróbkę materiału i wykonywanie wielu przedmiotów. Obrabiarka CNC to nowoczesne urządzenie, które umożliwia obróbkę skrawaniem, a praca na takim urządzeniu jest w dużej części zautomatyzowana. Dzięki temu wykonuje pracę z większą precyzją niż urządzenia ręczne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej obrabiarki CNC?

Wybór takiej maszyny nie jest łatwy, zwłaszcza jeżeli możemy liczyć tylko na siebie, a nie bardzo mamy pojęcie, jak się do tego zabrać. Wiadomo, że najlepiej poprosić o pomoc fachowca, który się na tym zna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z paru wskazówek, żeby wiedzieć, czym się kierować przy wyborze właściwej obrabiarki. Na co więc należy zwrócić uwagę?

  • Porządna rama – czyli jaka? Najlepiej, aby była wykonana ze stali lub grafitu, nie może też zawierać dużo elementów łączących jak np. śruby. Odpowiednia i trwała rama gwarantuje, że maszyna wytrzyma nawet bardzo duże obciążenia podczas pracy.
  • Wielkość maszyny oraz wielkość stołu roboczego. Tak naprawdę zależy to od rodzaju elementów, z którymi będziemy mieli do czynienia. W wielkich korporacjach pole robocze maszyny może mieć nawet 3 x 2 metry. Mniejsze firmy, również ze względu na mniejszą ilość miejsca na zakładzie, wybierają maszyny o polu roboczym nie większym niż metr.
  • Moc maszyny – tu, co prawda, wielkość firmy niekoniecznie będzie miała znaczenie. Ważny jednak będzie rodzaj materiału, z jakim mamy do czynienia. Jeśli obrabiamy głównie metal, większa moc maszyny będzie konieczna.
  • Cena – jak wiadomo, cena również ma znaczenie. Małe firmy nie mogą sobie pozwolić na kupno frezarki CNC wartej 200 czy 500 tysięcy złotych. Jednak jeśli wiele od takiej frezarki nie wymagamy, wystarczy nam i taka za 50 czy 100 tysięcy. W wielkich korporacjach wydatek 200 tys. złotych na frezarkę nie jest zbyt dużym wydatkiem, ponieważ i tak po jakimś czasie maszyna na siebie zacznie zarabiać.
  • Profesjonalny serwis – niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem małej, czy dużej firmy, kupuj tam, gdzie sprzedawca zapewnia Ci profesjonalny serwis. Jak wiadomo, nawet najlepsze maszyny mogą mieć usterki, z którymi technolodzy czy tzw. „guzikowi” sobie nie poradzą. Firma sprzedająca maszynę powinna nam zapewnić profesjonalny serwis.

Artykuł przygotowany przez firmę CNC Wieczorek oferującą plotery frezujące.